Korunan Miras


abdullah_g__l univeristesi

Ülkemizin geçmişine damgasını vurmuş birçok değerli eser ve anılar vardır. Bu eserlerden birisi de Kayseri’de 1935 yılında faaliyete geçen ‘Sümerbank Bez Fabrikası’dır.

Cumhuriyetin ilk yıllarında hedeflenen kalkınma hamleleri içinde önemli bir yere sahip olan tesis; 16 aylık bir süre içinde tamamlanarak 16 Eylül 1935 tarihinde hizmete açılmıştır. Fabrikanın öncelikli hedefi; halk tipi, ucuz pamuklu kumaş üretmek, pamuklu tekstil sanayi kolunun gelişmesine ve yurt ekonomisine geniş ölçüde yardımcı olmak olarak özetlenebilir.

Kuruluş yıllarında; 2100 işçi ile 155 memur çalıştıran fabrikada, memur ve ustalar için konutları, revir, kreş, işçi ve memur lokali, market ve fırın gibi temel ihtiyaçları karşılayacak birimler ile sosyal amaçlı; sinema, 1000 kişilik kapalı tribünlü futbol sahası, tenis kortu gibi spor birimleri ve etrafında müzikli eğlenceler de düzenlenen yarı-olimpik bir yüzme havuzu bulunmaktadır. İşletme binası, ebat olarak 144X244m’lik genişlik ve yaklaşık 35.000 m2’lik kapalı alanı ile 1960’lı yılların sonuna kadar Balkanların en büyük fabrika yapısı olarak bilinmektedir. Ayrıca yerleşke içinde yer alan Elektrik Santrali ise dönemin önemli modern mimari örnekleri arasında gösterilmektedir.

Hem mimari hem de şehircilik düzenlemeleri ile basit ve yalın nitelikler taşıyan binalardan oluşan tesis, kentin gelişimine de yön vermiştir. 1999 yılında kapanan Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası, hem kent kültüründeki büyük önemi hem de ulusal kimliğin kurulmasındaki katkılarından dolayı, 2003 yılı sonunda “anıt” olarak tescillenerek koruma altına alınmıştır.

Günümüzde Abdullah Gül Üniversitesinin çabaları sayesinde yeniden canlanan ve restore çalışmaları sonrasında öğrencileriyle buluşarak bir eğitim yuvası haline gelecek olan tesis ülkemizin tarihi miraslarından birisi olarak bu saygıyı hak etmektedir.

Sümer Kampüsü projesi olarak 2012 yılında 5. Dünya Mimarlık Zirvesinde eğitim yapıları kategorisinde 1.cilik ödülünü de kazanan eski fabrika bundan sonra eğitim için hizmet verecek. Ve eski canlı, görkemli günlerine yeniden kavuşmanın coşkusunu yaşayacak.

15 Şubat, Kaynak: www.agu.edu.tr

Fotoğraf kaynağı: http://www.yahyali.com.tr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s