Yara Saran Kalsiyum


9523d255fb0b5f043e312d05083bf439

Hepimiz hayatımızın bazı aşamalarında çeşitli yaralanmalar atlatırız. Özellikle de küçük yaşlarda bunlar daha sıklıkla başımıza gelir. Ama bir süre sonra yaralarımız iyileşir ve eski haline döner.

Bilim adamları da bu iyileşme sürecini inceledi ve kalsiyumun yaptığı katkıyı ortaya çıkardı. http://www.bilim.org sitesinde yayınlanan yazı; iyileşme sürecinin hücresel mekanizmasını inceleyen araştırmacıların kalsiyum elementinin yeni bir görevini daha ortaya çıkardığını gösteriyor. Buna göre hasarlı dokunun onarım sürecinin henüz başlarında kalsiyum etkinliğinin yüksek olduğu gözlemlendi. Bu gözlemin iyileşme sürecine hız kazandırabilecek yeni tedavilerde kullanılabileceği düşünülüyor.

Yakın zamana kadar hasarlı dokuların, iyileşmeyi başlatabilmek için, akyuvarlar veya lökositler olarak da bilinen beyaz kan hücrelerini nasıl aktif hale getirdiği ve bu hücreleri hangi yolla hasarlı bölgeye çektiği tam olarak bilinmiyordu. Yapılan son araştırma ise bu başlangıç adımının hasar geçirmiş olan bölgeden yayılan kalsiyum iyonları olduğunu gösterdi.

Kalsiyum iyonları, hücreler arası geçit bölgeleri aracılığıyla hasarlı doku etrafınca yayılıyor ve oluşan sinyal DUOX adı verilen bir enzimi aktive ederek hidrojen peroksit (H2O2) sentezini başlatıyor. Sentezlenen hidrojen peroksit, beyaz kan hücrelerinin yaralı bölgeye çekilmesini sağlayarak iyileşme sürecini başlatıyor.Bulgular hasar sonrası iyileşme sürecini başlatan ilk sinyalin, lezyon çevresindeki kalsiyum iyonu konsantrasyonunun hızlı artışı olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar önermelerini doğrulamak için düşük kalsiyum seviyesine sahip meyve sineklerinin yaralanma karşısındaki bağışıklık tepkisini ölçerek bir kanıya varmayı denediler ve gözlemlerinde, hasarlı bölgedeki H2O2 salınımının kısıtlandığı ve bağışıklık sistemini destekleyici hücrelerin yaralı bölgeye yeterince çekilemediği görüldü.

Eğer beyaz kan hücrelerinin iyileşme sürecindeki görevi tam olarak anlaşılabilirse bu süreci hızlandırıcı veya destekleyici tedaviler geliştirilebilecek. Bu sayede bize zaten yararlı olan kalsiyumun bir başka faydasını daha öğrenmiş olacağız.

18 Şubat, Kaynak: http://www.bilim.org

Fotoğraf Kaynağı: http://www.made-from-india.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s