Hakkında

İşte başlıyoruz!

Abdullah Gül Üniversitesi tarafından başlatılan AGÜhayalim projesinde sizi aramızda görmekten mutluyuz.

Bir üniversite olarak, en değerli varlığımız olan gençlerimize en faydalı olacak şekilde nasıl hizmet verebiliriz düşüncesi ile uzun zamandır hazırlık çalışmaları yürütüyoruz. Yükseköğretim sektörünü, öğrencilerin üniversite  içerisindeki konumlarını inceledik. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’ndeki uygulamalara göz attık. Çalışmalarımız sonucunda çok önemli bir gerçeğin farkına vardık: Yükseköğretim kurumları yapılandırılırken, gençlerin ihtiyaçlarının ve beklentilerinin yeterince dikkate alınmıyor.

İncelemelerimiz ışığında, genel olarak şikayet edilen ve uzun zamandır nasıl yenileneceği tartışma konusu olan tercih ve yerleştirme sistemine başka bir gözle bir kez daha tartıştık. Profesyonellerden oluşan akademik ve idari ekibimizle birlikte diğer yükseköğretim kurumlarından edindiğimiz bilgi ve tecrübelerle yaptığımız hazırlık çalışmaları ışığında şu kanaate vardık: Yükseköğretim modellerinde gençler etken değil edilgen ve pasif bir unsur olarak yer alıyor. Gençlerin bir birey olarak  tercih hakları sistem içerisinde kısıtanmış oluyor. Öte yandan toplum olarak hayata, mesleklere ve amaca bakışımız gençleri geleceklerini belirledikleri bu önemli dönemde,  beceri, istek ve hayallerine göre değil piyasa şartlarına göre tercih yapmaya itiyor.

Biz 18 yaşına ulaşmış her gencin rüştünü ispat ettiğini düşünüyoruz. Gençlerin, eşit bir vatandaş olarak hem kendi görüşünü oluşturma, hem kendi görüşlerini ifade etme ve hem de kendi tercihlerini yapma konusunda yetkin kabul edilmesi gerektiğine inanıyoruz.Bununla birlikte bilmedikleri bir dünya olan yükseköğretim dünyasına adım atarken detaylı bir şekilde tartışmaya, tercihlerini gözden geçirmeye ve kendileri için doğru ve yanlış olanı tartmaya da hakları olduğuna, bunun için gerekli kanalların açılması ve ortamların oluşturulması gerektiğine inanıyoruz.

Gençlerin tercih hakkının üniversiteye hazırlanırken olduğu kadar üniversitede okurken de dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Gelecek kaygısı giderilmiş, hayal ettiği mesleği seçen ve kendini çok seçenekli bir ortamda rehberliğe dayalı olarak ancak kendi tercihleri doğrultusunda geliştiren bireyler düşlüyoruz. Çevre ve sistemin dayatması ile hiç istemedikleri meslekleri tercih etmiş insanların bulunmadığı, topluma yararlı olmanın verdiği hazla, sevdiği mesleği icra ediyor olmanın verdiği zevki yaşayabilen insanların yaşadığı bir Türkiye hayal ediyoruz.

Bu inancımızın ve çözüm arayışlarımızın bir sonucu olarak özellikle  yükseköğretim sınavına girecek gençler için ve onlarla beraber AGÜhayalim projesini başlatıyoruz.  Sizlerle buluşmak için kurduğumuz bu blog sayfası ve facebook, twitter gibi yaygın sosyal ağlar üzerinden tercihinizi yaparken izleyebileceğiniz yollar ve seçenekler hakkında sizleri bilgilendirmek, geleceğinizi seçerken düşündüklerinizi yaşıtlarınızla, bizlerle ve tüm Türkiye ile paylaşabileceğiniz ortamlar oluşturmak istiyoruz.

Projede, hem kendinizi hem de bizleri daha yakından tanımanız için etkinlikler düzenleyecek, hayatımıza ve geleceğimize nasıl yön verebileceğimizi tartışacak, tercihlerimizi belirlerken hangi kriterlere göre hareket etmemiz gerektiğini irdeleyeceğiz. Bu boyutları ile AGÜhayalim Projesi gençleri güçlendirmeyi hedefleyen bir girişimdir.  Katkılarınızla kendisi de genç olan bir üniversite olarak geleceği birlikte inşa etmek istiyoruz.

Gelin birlikte hayal edelim.

Çünkü dünyayı hayal edenler değiştirir.

Proje Ekibi

Proje Hakkında

AGÜhayalim Projesi, Abdullah Gül Üniversitesi tarafından başlatılan bir sosyal sorumluluk projesidir. Abdullah Gül Üniversitesi 2010 yılında Kayseri’de kurulan bir devlet üniversitesidir. AGÜ yükseköğretimde dünya klasmanına girmeyi amaçlayan uluslararası bir üniversitedir.

Özgür düşüncenin ışığında, özgün yöntemleri ile yükseköğretim alanında çığır açan, ürettikleri ile insanlığa değer katan ve mensubu olmakla gurur duyulan  uluslararası marka değere sahip bir üniversite olmayı vizyon olarak belirlemiştir.
Kaliteyi ve yönetişimi rehber edinerek  insanı öne çıkaran ve yenilikçiliği esas alan bir anlayışla, girişimciliği sosyal sorumlulukla bütünleştirmiş ve sürekli öğrenmeyi ilke edinmiş bireyler yetiştirmek; eğitim ve araştırma faaliyetleriyle  bilimselliğin ışığında tüm paydaşlarına fayda üretmekşeklinde bir misyon üstlenmiştir.

Abdullah Gül Üniversitesi her şeyden önce bir değerler üniversitesidir.  Bu sebeple AGÜ bilimselliği, evrenselliği, yenilikçiliği, kalite odaklılığı, girişimciliği, katılımcılığı, özgünlüğü, takım ruhunu, uluslararasılığı, sürekli öğrenmeyi, sosyal sorumluluğu, etik değerlere bağlılığı, öğrenci odaklı olmayı, şeffaflığı, çözüm odaklılığı, çevreye duyarlı olmayı ve fırsat eşitliğini temel değerleri olarak kabul eder.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s