Doğru Hava Tahmini


dev_bulutlar

Hepimizin gün içinde hava durumunu dikkatle takip ettiği ve hayatını buna göre planladığı bir gerçek. Hele de günümüzde sanayi, tarım ve turizm gibi önemli sektörlerde çalışanlar için bu aslında bir mecburiyet.

http://www.acikbilim.com sitesinde Murat Pınar imzasıyla çıkan yazıda; hava tahmini yapmak için kullanabileceğimiz ipuçlarını göz önüne sunuyor. Bu ipuçlarına; bulutları, nemi, hayvanları, rüzgarı, Ay’ı ve sabah çiyini örnek verebiliriz.

Bulutlar; havanın ne yönde ilerleyeceğine en büyük etkiyi yapar. Bulutların türüne ve birleşme/dağılma yönlerine göre yağmurun yağıp yağmayacağını tahmin etmek mümkün olabilir.

Rüzgarda bir başka önemli etken olarak söylenebilir. Basınç farkları neticesinde gelen şiddetli rüzgarların sonunda mutlaka fırtınaya dönüşme ihtimali de bulunmaktadır.

Nem ise özellikle basık havalarda artması halinde bir yağmur habercisi olarak gösterilebilir. Nemin yanında sabah çiyi de bir etkendir. Yaprakların üzerinde çiy varsa o gün için yağmurun beklenmediğini söyleyebiliriz.

Hayvanlarda hava hakkında tahmin yapmak için bir alternatif olarak söylenebilir. Kuşların yüksekten uçması havanın iyi olacağını, ineklerin yere uzanması veya birlikte yan yana durması da kötü havanın geleceğini haber verebilir.

Gün batımı esnasında kırmızıya çalan hava da tahmin yapabilmek için kullanılabilir. Eğer hava kırmızıya çalıyorsa kuru havanın geleceğini öngörebiliriz. Geceleri de Ay bize bu konuda yardımcı olabilir. Örneğin; gökyüzünde hafif bir yoğunluk var ise, Ay’da parlak ve keskin görünüyorsa, bu alçak basıncın, dolayısıyla da yağmurun habercisidir

Bu gibi küçük olsa da dikkat edildiğinde havayı önceden tahmin etme imkanı sunan faktörler sayesinde hayatınızı planlamada daha az risk alabilirsiniz.

10 Şubat, Kaynak: http://www.acikbilim.com

 Kaynak: http://www.resimler.tv

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s