Küreden Gelen Enerji


Güneş insanlık için vazgeçilmez bir unsur. Hayatımızı şekillendiren enerjisi sayesinde günümüz medeniyetini kurmamızı sağlayan yıldızımız yeni buluşlar sayesinde bulutlu ve kapalı havalarda bile bize enerji sağlayabilir.

Yaklaşık altı yıl önce gelecek bilimci Ray Kurweil, 20 yıl içerisinde güneş enerjisi teknolojisinin dünyanın tüm enerji ihtiyacını karşılayabilecek noktaya geleceğini öngörmüştü. Tam da bunu destekleyecek şekilde Alman mimar Andre Broessel, güneş enerjisinin verimini arttırmak için yeni bir model geliştirdi. Küre şeklinde tasarlanan bu model ile güneş enerjisinin daha verimli kullanılması amaçlanıyor. Geliştirdiği Betaray konsepti diğer sistemler gibi güneş ışığını topladığından dolayı güneş enerjisi sistemi için devrim sayılamaz ama yararlı bir adım olduğu kesin. Dev küre sayesinde, ayın meydana çıktığı gri gökyüzünde veya bulutlu bir günde bile dağınık güneş ışığı konsantrelerini toplamak mümkün.

Güneş sistemlerindeki en zor kısmın karbon hücresi üretmek olduğunu söyleyen Broessel, kötü hava şartlarında güneşin en iyi pozisyonu yakalanmış olsa bile enerji üretiminin çok az olacağını dile getirdi. Broessel ayrıca bu küreler sayesinde güneş enerjisinden % 50’ye varan oranda daha fazla yararlanılabileceğini de belirtiyor.

Şimdilik geliştirme aşamasında olan sistemi için Broessel, üç yıl içerisinde finansman bulacağını düşünüyor. Yoksa tüm Avrupa’nın haberdar olduğu bu proje kısa zaman içerisinde patentini almazsa herkes tarafından kullanılabilecek açık bir kaynak haline gelecek.

İster patenti alınarak, ister açık kaynak olması sonucu bir başka girişimci tarafından üretilsin, bu icadın güneş enerjisine olan talep konusunda ciddi bir fayda getireceği aşikar.

20 Ocak, Kaynak: http://www.youtube.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s