İnsan Mı Hızlı At Mı ?


Usain Bolt deyince hemen herkesin aklına bazı görüntüler gelir. Hızlı, atletik, dayanıklı ve yenilmez. Peki insan bu özelliklerini başka bir canlıyla yarışırken sergileyebilir mi? Sorumuzun cevabı evet olarak verilebilir.

İnsanların sadece kısa mesafede değil, uzun mesafe koşularında da oldukça verimli olduğunu özellikle maraton yarışlarından biliyoruz. Peki bu tür uzun mesafe yarışlarında insan bir atı geçebilir mi? Bunun cevabı da evet.

İyi idman yapan ve aşırı nemin olmadığı bir alanda koşan bir insanın atları geçebileceği Galler Maratonu’nda görüldü.

İnsanlardaki bacaklarındaki kasların kirişleri dizin altından, bacağın alt parçasına, aşil kirişi de, baldır kaslarından ayağa kadar uzanan bir yapıya sahiptir. Dayanıklıdır; ancak hayvanların bacakları ile kıyaslandığında, hayvanların bacakları avlanmak için hızlı koşmaları gerektiğinden hızlı koşmaya daha uygundur. İnsan ise sürdürülebilir koşuda daha avantajlı görünüyor. Buna bir başka örnek ise atların saniyede 5,8m hıza ulaşırken,insanların saniyede 6,5m hıza ulaşabilir olmasıdır. Hatta sıradan, antrenmansız koşucular bile saniyede 3,2 ila 4,2m aralığında bir hıza ulaşabilir.

Vücutları ısınınca verimli olabilen hayvanların yerine insanlar nemin az olduğu alanlarda başarılı olurken, insanların bu aşamaya nasıl gelebildiği de sorgulanmalı.

Buna en uygun ve akla yatkın cevap ise atalarımızın avlanma yöntemlerinde saklı. İnsanlık uzun yıllar boyunca, avladığı hayvanları iyice yorana dek kovalamayı ve ısrarla peşinden gitmeyi amaç edinmiş olmalı. Bu aynı zamanda insanoğlunun inatçı, hırslı ve elde etmeye yönelik yapısını da ortaya koyan bir gelişim sürecini açığa çıkarıyor.

Bu ilginç konu hakkında kısa bir video ile sizleri baş başa bırakıp, insanlığın gelecekteki gelişimine dair fikir edinebileceğinizi umuyoruz.

27 Ocak, Kaynak: http://www.bilim.org & http://www.youtube.com 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s