Dünya’ya Alternatif !


HEC_HD10700e-640x360

Dünya dışı yaşam arayışlarını aralıksız sürdüren gökbilimciler yeni gezegenler bulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Güneş’e en yakın yıldız olan Alpha Centauri B yıldızı etrafında dönen ve yaşanılabilir kuşakta bulunan bir gezegen keşfedilmişti.

Son günlerde de bu keşiflere bir yenisi eklendi. http://www.arstechnica.com sitesi John Timmer imzasıyla çıkan haberde yeni keşfedilen bir gezegene dikkati çekiyor. Hawaii’deki Keck ve Avustralya’daki Anglo-Australian teleskoplarından alınan verilen işlenmesiyle oluşturulan dataların sonucunda; Tau Ceti isimli ve bize yaklaşık 12 ışık yılı uzaklıktaki yıldızın etrafında dönen ve gökbilimciler tarafından yıldızından esinlenerek ‘Tau Ceti e’ ismi verilen gezegen yapılan araştırmalara göre yaşama elverişli bölgede ve beş gezegenli bir sistemde bulunuyor.

Dünya’nın iki ila beş katı büyüklüğe sahip olduğu tahmin edilen gezegenlerden bizim için daha çok önem arz eden ‘Tau Ceti e’nin dünyamızın yaklaşık beş katı kadar büyüklükte olduğuna inanılıyor. Yaşanılabilir kuşakta olması nedeniyle muhtemel bir yaşam imkanı sunabileceğine inanılan gezegenin ilginç bir özelliği ise Güneş sistemi dışında olup, Güneş benzeri bir yıldızın etrafında dönmekte olan gezegenler arasında en küçüğü olması. Gezegenin yıldızı da Güneş’e göre daha küçük kütleli bir yıldız.

Yaşanılabilir bölgede olması nedeniyle daha çok ilgi çeken ‘Tau Ceti e’ gezegenine ulaşmak şimdilik mümkün olmasa da gelecekte teknolojik gelişmelerin beklenenden hızlı olması halinde uzayın bu köşesine yolculuk yapmakta mümkün olabilir.

25 Aralık, Kaynak: http://www.arstechnica.com

Kaynak: arstechnica.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s