Eskimeyen Meslek


2426790_w640_h640_978716538

İnşaat sektörü geçmiş dönemlerde olduğu gibi günümüzde ve hatta gelecekte de gözde iş kollarından biri olacağını düşünebileceğimiz bir meslek. Üniversite eğitimi yapmak isteyen gençlerimizin de yoğun nüfuslu ülkemizde bu sektöre yönelmesi de kaçınılmaz oluyor.

İnşaat mühendisi olmak istediniz fakat inşaat mühendisi neler yapar bunu da iyi bilmeniz gerekir. İnşaat mühendisi temel olarak; bina, karayolu, demiryolu, baraj ve sulama tesisi gibi birçok yapının uygun teknik ve ekipman vasıtasıyla yapım ve tasarımını yapan ve denetleyen kişidir.

Bütün bu tesislerin yapımında sorumluluk sahibi olan mühendisimizin; iş güvenliğini sağlama, projenin tutarlı şekilde yürümesini kontrol etme, çalışanların iş koşullarını iyileştirme ile yeni teknolojinin uygulanabilmesi, için gerekli olan eğitimi yaptırmak gibi birkaç başlık altında özetlenebilecek görevleri vardır ki bu görevler işi için olmazsa olmazlar arasındadır.

İnşaat mühendisi olmak isteyen üniversite adayı öğrencilerin bir takım vasıflara sahip olması gerekiyor. Bunları; sayısal akıl yürütme gücüne sahip, şekil ve boyut ilişkisini kurgulamada başarılı, temel bilimlere meraklı, sorumluluk sahibi ve idareci olma kabiliyetine haiz olmaları olarak özetlenebilir.

Mesleğini icra ederken, bilgisayar, çizim aletleri, takometre ve hesap makinesi gibi aletleri kullanan inşaat mühendisinin yükseköğretim sonrasındaki çalışma alanları da çeşitlilik gösterebilir. Kamuda; Bayındırlık, Toki, Dsi, Devlet Demiryolları ve Karayolları gibi farklı sektörel alanları tercih edebilecek mezunumuzun özel sektörde ise yurtiçi ve dışında farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerde çalışma imkanı bulunur.

Mesleğini severek yapmanın kişisel huzur ve başarı yolunda insanı motive ettiği artık daha sık dillendirilen bir gerçek. Siz gençlerimizin de sevdiği mesleği tercih edip, hayatını ona göre yönlendirmesi dileğiyle…

28 Aralık, Kaynak: http://www.hedefbasari.com

Kaynak:  http://emlak.kanald.com.tr

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. isimsiz dedi ki:

    fakat inşaat müh veya diğer mühendislikler için okucgı ünv ve bildiği diller çok önemli

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s