Geleceğin Evleri Kerpiçten


062

Son yıllarda tüm dünyada inşaat sektöründe malzeme seçiminde birbirinden farklı iki eğilimin yaygınlaştığını görüyoruz. Bunlardan birinde, yüksek teknoloji ürünü olan ve üretiminde, kullanımında fazla enerji tüketen tuğla ve çelik gibi çağdaş malzemeler tercih edilirken, diğer taraftan üretimi ve kullanımında az enerji tüketen geçmişte de kullandığımız geleneksel malzemeler dediğimiz malzemelerin kullanımının yaygınlaştığını görüyoruz.

Doğal bir yapı malzemesi olan toprağın bina yapım sistemlerinde kullanımının yaygınlaştırılması sadece bizim değil tüm dünya geleceği için son yıllarda yeniden gündeme geldi. Kerpiç binalar özellikle Afrika’da yaygın. Kara kıtada ev dışında başka birçok binada kerpiçten yapılıyor.

Tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan teknolojik gelişmeler tüm sektörleri etkilerken yüksek teknolojinin bedeli olarak doğanın artık kendini temizleyememesi çevre kirliliğini de beraber getirdi. Çevrenin korunmasını ön plana alan uygulayıcı ve planlamacılar kullanımı sırasında en az enerji ile konfor koşullarını sağlayan malzemelere yöneliyorlar.

Gelecek kuşaklara yaşanabilir çevreler bırakmak adına, yapı üretim sisteminde dayanıklı malzeme olarak sadece betonun görülmesi anlayışı gün geçtikçe eskimeye başlıyor.

Çevreye ve insan sağlığına duyarlı, geri dönüşümü olan ve az enerji tüketen, hesaplı malzemelerin seçilmesi anlayışının yükselişe geçtiği günümüzde alçı ile niteliği iyileştirilmiş kerpiç, yani alker yaygın kullanılan bir malzeme haline gelmiştir. Diğer yapı malzemeleri gibi alker’in de doğru kullanıldığında yaşam döngüsü boyunca başarılı bir performans sağlayacağı biliniyor.

Artık yüksek teknoloji ürünlere gereksinim gösteren yüksek binaların da kerpiç ile yapılabileceğini iddia ediyor. Kerpicin üretiminde kullanılan toprak, bilindiği gibi çok eski dönemlerden beri insanların barınmak için yararlandıkları malzemelerin başında geliyor.

Kerpiç evler kışları gayet sıcak ve buna karşın yazlar tam da arzu edildiği gibi serin geçiyor. Yakıt masrafı pek az olan bu evler sıfıra yakın bir enerji ile üretiliyor.

Önümüzdeki 100 yıllık süreçte toprağın yapı malzemesi
 olarak hemen her yerde
 kolay ve bol tedarik edilebilmesi
 nedeniyle sıkça kullanılacağı tahmin ediliyor. Yapı malzemesi olarak toprağın kullanılması hem enerji tasarrufunu sağlayarak çevre kirlenmesinin önlenmesinde hem de ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacak.

25 Aralık, Kaynak: Türkiye Mühendislik Haberleri Dergisi, 2003 yılı

Kaynak:   http://sentierstransverses.files.wordpress.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s