İktisatçı Olmak


132188073516292

Ekonomi alanında eğitim almak ve kariyer yapmak isteyenler için önemli bilim dallarından biri de İktisat’tır. İktisat, ekonomik ve politik düzeyde karşılaşılan sorunlara çözüm bulmayı amaçlayan, öğrencilere sağlam bir teorik bir altyapı kazandıran, ulusal ve uluslararası düzeyde ekonomik olayları ve onlarla etkileşim halindeki gelişmeleri takip eden ve bunu uygulamalı alanlarda ekonometrik ve istatistiki yöntem ve analizlerle destekleyen bir bölümdür.

Öğrenciler iktisat bölümünde mikro iktisat, makro iktisat, uluslararası iktisat, banka ve finans, para teorisi, büyüme ve kalkınma, matematik, istatistik, ekonometri, işletme, muhasebe, hukuk dersleri almaktadırlar. Temel iktisat eğitimine ek olarak üretim, yönetim, pazarlama, finans piyasaları, vergi sistemleri, kamu maliyesi, Türkiye ekonomisi, dünya ekonomisi, AB ekonomisi, sanayi ekonomisi, kurumsal ekonomi, çalışma ekonomisi, çevre ekonomisi, psikolojik ekonomi gibi çok çeşitli alanlarda seçmeli dersler de vardır.

İktisat mezunları, hem özel sektörün çeşitli iş kollarında, iktisat uzmanı, araştırıcı, yönetici olarak hem de kamu kurumlarında müfettiş, denetçi, uzman, ve uzman yardımcısı olarak çalışabilirler. Ayrıca devlet ve özel sektöre ait bankalar, araştırma kuruluşları, yerli veya uluslararası şirketler de bölüm mezunlarının istihdam edildiği kurumlardır.

Bölüm mezunları, uluslararası piyasalar ve kurumlarda etkin görevler alabildikleri gibi, yüksek lisans ve doktora programlarına devam ederek akademik kariyer de yapabilirler. Siz gençlerimizin de dünya ekonomisine yön veren bu alanda çalışmanız dileğiyle.

30 Kasım, Kaynak: http://guncelist.blogcu.com

Kaynak: http://www.gazeteport.com.tr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s