Küçülen Transistör


chip

Geçtiğimiz yüzyılın en önemli buluşlarından birisi ve elektronik devreler için nerdeyse mecburi olması nedeniyle ‘transistörler’ bilim dünyasında büyük bir öneme sahiptirler. Meşhur Moore Yasa’sı 1965’te kabul edilince belki de bu işle uğraşanları daha sıkı ve gayretli çalışmaya itti.

Popular Science dergisinin Aralık sayısında yılın en önemli buluşlarının incelendiği yazıda donanım dünyasına ait yılın buluşu seçilen Intel firmasına ait üçüncü nesil Core i serisi işlemciler oldu. Lauren Aaronson, Darren Murph ve Matt Safford’un ortak kaleme aldığı donanım yazısında birinci seçilen bu işlemci, Moore Yasası kapsamındaki teknolojik gelişmeye motive edici unsurlardan etkilenmiş gözüküyor.

9.6 santimetre kare boyutu ve bu alanda içerdiği 1.4 milyar transistör ile muazzam bir yapıya sahip olan yeni nesil transistör, 1947 yılında bulunan ve 1956 tarihinde Nobel ödülü kazanan atalarının izinden gitmeye devam ediyor. Peki transistör nedir?

Transistör; elektronik donanımların çalışmasını sağlayan mikroskobik bir anahtar. Her birinde akımın bir silikon kanaldan geçmesine izin veren veya durduran bir kapı mevcut. Kapılar genelde kanalın üstünde durdukları için bir miktar sızıntı olması kaçınılmaz görünüyor. Bu konuda öncü firmalardan olan Intel ise 3B dediği bir yöntem kullanarak boyut küçülse de sızıntı yapmamasını sağlıyor. 3B transistör’lerde kanal yükseltilip, kapı 3 yönden sarmalanmış oluyor. Sonuç ise işlemcinin daha hızlı ve tutumlu olması demek.

Sadece bilgisayar dünyası için değil, elektronik devre kullanan her alan için gerekli olan transistörlerin gelişimi devam edecek ve hayatımızı daha da kolaylaştıracak gibi görünüyor.

2 Aralık, Kaynak: Popular Science Türkiye

Kaynak: http://www.bilimania.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s