Kansere Yeni Çare


242944

Kanser günümüzde en korkulan hastalıklardan birisi ve her yıl milyonlarca insanı pençesine almaktan geri durmuyor. Bilim adamları da bu amansız hastalığa karşı yeni çareler üretme peşindeler ve çabaları da meyve vermeye devam ediyor.

www.bilim.org sitesinden Ömer Gençay tarafından kaleme alınan yazıda bilim adamlarının kansere çare arayışlarına yönelik son gelişmeleri içeriyor. Nano parçacıklarının çocuklara yönelik bir kanser türü üzerinde, kemoterapinin etkisini önemli ölçüde arttıran etkisinin keşfi ile hastalığa karşı yeni umutlar beslenebilir hale geldi.

Otonom sinir sisteminde görülen ve ‘Nöroblastom’ adı verilen bir tür tümör yorucu ve sert bir kemoterapi süreci gerektiriyor ve tedavi sonunda hastaların birçok sağlık problemi ile baş başa kalmalarına neden oluyor. Avustralya Nanotıp Merkezi’de kansere karşı nano parçacıklarını daha etkili şekilde kullanıp çözüm üretme yoluna önemli bir adım attılar. Kanserli hücreye nitrik oksit enjekte edip kanserli hücrelerin yok olmasına yardım eden bir nano parçacık üreten bilim adamları sonuçları yayınladılar.

Çalışmanın amacı kan serumunda stabil halde kalan fakat kanser hücreleri içerisine girdiklerinde dağılarak etkilerini gösteren parçacıklar oluşturmaktı. Çünkü nitrik oksit bir gaz ve kanda açığa çıktığında çok hızlı bir şekilde çözünüp dağılarak hedef alınan kanser hücreleri üzerinde istenilen etkiyi sağlayamayan bir yapıda. Bilim adamları denedikleri yöntemin başarılı olması haline kemoterapi sürecinin şu anki sürece göre beşte bir’e düşebileceğini ve hastaların daha az yorucu bir aşamadan geçeceğini belirttiler.

Kansere her yıl milyonları kaybetmek üzücü bir durum ama iyi ki bilim var ve insanlık yararına kullanıldıkça mutlaka bir fayda sağlıyor.

30 Kasım, Kaynak: www.bilim.org

Kaynak: http://m.on5yirmi5.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s