Yanardağ Patlamaları Tarihçesi


cataniaeruption-690255-sw

Dünyamız bir çok iş ve dış etken sayesinde her gün yeniden şekilleniyor. Bu şekillenme sürecinde insanlar olarak yaptığımız katkıların haricinde, doğa olaylarının da büyük payı var. Bu önemli ve etkili doğa olaylarınlardan birisi de ‘yanardağ patlamaları’.

http://www.bilim.org sitesinde yayınlanan haber bilim adamlarının yanardağ patlamaları üzerine yaptığı yeni bir çalışmayı takipçilerine duyuruyor. İngiltere Bristol Üniversitesi’nden uluslararası bir ekibin ve Birleşik Krallık’taki diğer bilim adamları ile ABD, Kolombiya ve Japonya’dan gelen yardımlarla toparlanan veritabanı, büyüklüğü 4 ve üzeri olan büyük volkanik olaylara ücretsiz erişim imkanı sağlıyor.

Sistemde yaklaşık 3.000 yanardağ ve 1.8 milyon yıllık zaman dilimi içerisinde gerçekleşen 1.800’den fazla patlama kayıtlı bulunuyor. Araştırma ekibinin planı bu kayıtları dördüncü jeolojik zamanın başına, yaklaşık 2.58 milyon yıl öncesine kadar genişletebilmek. Bristol Üniversitesi’nden volkan bilimcisi ve baş araştırmacı Stephen Sparks’ın da söylediği gibi; projenin uzun vadede amacı, volkanik tehlikelerle ilgili bilgilere tamamıyla bedava ulaşmayı sağlayacak küresel bir kaynak yaratmak olarak özetlenebilir.

‘Büyük Ölçekli Patlayıcı Patlamalar’ olarak adlandırılan veritabanı gelecekte yapılması muhtemel araştırmalara ve konuya yakın bir şekilde alaka gösteren kuruluşlara faydalı bir kaynak olacak denebilir. Dünyanın temel şekillendirici kuvvetlerinden biri olan Yanardağ patlamalarına dair bu faydalı veritabanını http://www.bgs.ac.uk/vogripa/ sitesinden takip edebilirsiniz.

2 Şubat, Kaynak: http://www.bilim.org

Kaynak: http://environment.nationalgeographic.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s