Windows 8


Hepimizin bilgisayarlarla tanıştığı ilk günlerde kullandığı bir işletim sistemi vardı. Windows olarak adlandırılan ve 1995 yılında piyasaya çıktığı günden bu yana birçok yeni versiyonunu dönem dönem kullanıcılara sunan Microsoft şirketinin en son ürünü de ‘Windows 8’ oldu.

Desktop gibi çeşitli gruplara ayrılan ve o gruptaki uygulamaların ikon tabanlı arayüzü diye nitelendirilebilecek ‘Metro’ arayüz sistemi sayesinde daha canlı görünen Windows 8; artık dokunmatik ekran desteği de sunuyor. Windows 8 işletim sisteminin getirdiği diğer yeniliklere göz atacak olursak;

1-Hızlı açılış: Windows 8 bir önceki versiyon olan Windows 7’ye oranla birkaç kat daha hızlı

2-Uygulamaları yan yana çalıştırma: Aynı anda hem video seyredip hem de internette sayfalar arasında gezinme imkanı sunuyor. Android 4.0 ve İpad 2 gibi sistemlerde bulunmayan bir özellik olarak göze çarpıyor.

3-Wi-Fi direct desteği: Android 4.0’da olduğu gibi Windows 8’de de router’a ihtiyaç duymadan iki Wi-Fi destekli cihazı birbirine bağlayıp, veri gönderebilirsiniz.

4-Yenilenmiş görev yöneticisi: Aracın varsayılan ekranı, artık sadece çalışan işlemlerin isimlerini gösterecek ve yanıt vermeyen işlemleri kolaylıkla görüp, sonlandırmamıza izin verecek.

5-NFC desteği: Mobil ödemelere ve kısa mesafede veri aktarımına izin veren NFC, Windows 8’de desteklenecek ancak laptoplarda işlerlik seviyesi henüz belli değil.

6-Windows to Go: Windows Server 8’deki bir seçenek olacak olan Windows to Go ile IT departmanları, kullanıcının yerel bilgi ve uygulamalarını bir USB bellek çubuğuna yükleyip, iş ortamını herhangi bir yerde oluşturmasına izin verebilecek. Ancak bu tüketici sürümlerinde bulunmayacak bir uygulama.

7-Windows Store: Apple’ın Mac App Store’una benzeyen Windows mağazası, sadece güvenli uygulamaların indirilebildiği bir kaynak olacak.

Bütün bu yeniliklerin yanında yukarıdaki videoda da Windows 8’e dair yenilikleri izleyebilirsiniz.

4 Şubat, Kaynak: http://www.trepon.com ve http://www.youtube.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s