Isınmaya Devam Ediyoruz


719286main1_2008_2012_printdata-673

Dünyamız bu yüzyılın başından beri bir lafı her gün duymakta ve kanıksamakta. Küresel ısınma diye herkesin bildiği bu kavram bizlere, eğer gezegenimize iyi bakmazsak başımıza gelebilecek olası felaketleri önceden uyarma adına bir sinyal gönderiyor.

Nasa resmi internet sitesinde; insanların çevreyi ve gezegeni yeterince düşünmemesi nedeniyle gündeme gelme sıkıntısı çekmeyen konuya yönelik hazırlanan yeni bir araştırma sonucunu açıkladı. Nasa’nın ‘Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsü’ tarafından açıklanan analizlere göz atarsak Dünya 2012 yılını 14.6 C gibi bir ortalama ile kapatmış durumda.

Bilim adamlarının 1880 yılından beri inceledikleri sıcaklık değişimlerinin son yıllarda ciddi bir artış gösterdiği dünyamızın; geçtiğimiz yüzyılın ortalarına göre 0.6 C’lik bir sıcaklık artışı yaşadığını görüyoruz. İlk bakışta pek bir anlam ifade etmiyor gibi gözükse de bu oranda üst üste 10 yıl kadar bir artış olması halinde yerküre’nin ciddi anlamda su sıkıntısı yaşayıp, çöllük alanların daha kurak, buzulların da daha çok erimiş bir hale gelmesi gibi kaçınılmaz sonuçlar ortaya çıkabilir.

1880’den bu yana yapılan ölçümler sonucunda en sıcak 9’uncu yıl olan 2012’nin dışında; son dönemde artan sıcaklıkların etkisiyle 2005 ve 2010 yılları da son 132 yılın en sıcak yılları olmuş ve küresel ısınmanın tehdit boyutlarına dair veriler elde edilmesini sağlamıştı.

Hava şartları ve atmosfer üzerindeki dalgalanmaların; sıcaklığın her geçen yıl biraz daha artmasına neden olduğunu düşünen bilim adamları; özellikle atmosfere salınmakta olan zehirli gazların artışına dikkat çekiyorlar. Bu konuda da en iyi örnek olarak karbondioksit gazının atmosferdeki oranında görülen ciddi yükselmeleri gösteren bilim adamları sıcaklık artışında bu gazın oldukça etkili olduğunu vurguluyorlar.

Dünyanın hepimize yetecek şartları sağlayabilmesi için ona elimizden geldiğince iyi bakmamızın şart olduğunu anlamamız ve çevremizi kirletmemek için bütün çabamızı göstermemiz gerektiği ortada. Herkesin bu konuda gereken hassasiyeti göstermesi dileğiyle…

16 Ocak, Kaynak: http://www.nasa.gov

Kaynak: http://www.nasa.gov

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s