Bir Uydudan Fazlası…


a

İnsanlık eski çağlardan bu yana gökyüzüne ve yıldızlara ilgi duyuyor. Bu ilgi özellikle teknolojinin her gün yeni olanaklar sunduğu günümüzde daha da çoğalmış durumda.

Ay Yolculukları…

1960’lı yıllar uzay rekabetinin zirveye çıktığı yıllardı. SSCB ve ABD arasındaki kıyasıya çekişme sonucunda insanlık yanıbaşındaki uydusu Ay’a ulaşma fırsatını da yakalıyordu.

1969 yılında Ay yüzeyinde ilk kez bir insanın yürümesi sonucunda 2. yuvamızı elde etme şansı yakaladığımızı düşünüyorduk. Bu heyecan kasırgası -birkaç yıl boyunca- ilgili ilgisiz herkesi sararken, 70’lerin başı başka şeylerin habercisi oluyordu.

1972 yılına dek süren insanlı Ay yolculukları daha sonra çeşitli gerekçelerle sonlandırıldı ve uzay hedeflerimizde ilk sıra ve keşfetme arzusu Mars’a doğru yöneldi. Buna rağmen Ay hala ilk göz ağrımız olmaya devam ediyor.

Eski Günler…

Bizler de bu yazımızda o şaşalı Ay yolculuklarının yaşandığı günlere gideceğiz. Bu linke tıklayarak Dünya’yı ve Ay’ı gözler önüne seren birbirinden güzel fotoğraflarla size Apollo görevlerini anımsatma fırsatı bulacağız.

Günümüzde 2. yuva olarak Mars’ı seçmiş olsakta nerdeyse milyarlarca yıldır yanımızda olan Ay’ı yeterince tanımadığımızdan eminiz. Bu enteresan galeriyle birlikte uzaya ilişkin anılarınızı canlandırmak veya bilgi sahibi olmak için sizleri yazımıza bekliyoruz.

20 Şubat 2016,

Fotoğraf Kaynağı: cdn.flipboard.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s