Bir Başarı Hikayesi…


6-14 kopya

Her fabrika bir kaledir…

Kemal Atatürk

16 Eylül 1935 tarihi ülke sanayisi ve tarihi için önemli günlerden birisi. 2000’li yılların başına dek ülke insanına yönelik üretim yapan bu kuruluş bir çok alanda da öncü olma vazifesini sürdürdü.

1935 yılında ilk tesis Kayseri’de açıldıktan sonra; önlük, ceket, pantolon, şapka başta olmak üzere çok çeşitli alanlarda üretim yapılırken, fabrika sayıları da artıyordu. Fabrikaların artışının yanı sıra Sümerbank’ın bankacılık yatırımları ve fabrika satış mağazaları da günlük hayatın içindeki yerini alıyordu.

Özellikle sanayileşme sürecinde ciddi bir planlama ve yatırımla ortaya çıkarılan onlarca fabrika halkın ihtiyaçları doğrultusunda yoğun bir üretim sürecinin altından başarıyla kalkıyordu.

Fakat her şeyin olduğu gibi Sümerbank oluşumunun da bir sonu vardı…

90’lı yıllarla birlikte kapatılma sürecine giren tesisler artık şalteri indirmeye hazırlanıyordu. Bu tesislerin ilki olan Kayseri Sümerbank Bez Fabrikası’da 1999 yılı itibariyle hem mesaisine son veriyor hem de bir devrin bitişini duyuruyordu.

 

ilhan babacan arsivi

smrsprbbc1

Sosyalleşmenin ilk adımı…

Bir fabrika düşünün…Ama sıradan bir fabrika değil. Çalışanları mesai saatleri dışında da orada yaşamak istesin. Müzik dinlemek, yemek yemek, yüzmek ve sohbet etmek için yine fabrikayı kullansın. Kısaca çalışanlar bir sosyal çevre edinsin, dışa dönük bireyler haline gelsin.

İşte başta Kayseri’deki fabrika olmak üzere ülke genelindeki tüm Sümerbank’lar bu anlayışa göre düzenlenmişti.

Bu anlayış elbette fabrika ile de sınırlı kalmayacaktı. Fabrika zamanla şehrin buluşma noktası haline gelecekti.

Bu tür bir gelişme seviyesi beraberinde başka katkılar da sunacaktı. Burada çalışmak bir prestij kaynağı olacaktı.

Çalışanların uzun yıllar sonra bile aralarında konuşurken veya uzatılan bir mikrofonu yanıtlarken hissedeceği gibi ‘Sümerbank bir yuva olacaktı’.

Şimdilerde Sümerbank oluşumu, tarihin bir köşesinde onu merak edenlerin incelemesini bekleyen bir kavram olarak duruyor.

smrilkokulu60s

Tarihi miras…

Abdullah Gül Üniversitesi ( AGÜ ) ise işte bu süreçte devreye girerek, 2012 yılında Kayseri Sümerbank Bez Fabrikası arazisini üniversite kampüsü olarak kullanmak amacıyla devralarak tarihe sahip çıkma sorumluluğunu üstleniyor.

Kampüs, henüz eğitim-öğretime dahi açılmadan dünya 1. si olma unvanına sahip olurken de aslında geçmişinde yatan başarı hikayesi geleneğini sürdürüyordu.

Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında 3 bin civarında konuğun ziyaret ettiği ve günden güne gelişen AGÜ Sümer Kampüsü, bir mirası yaşatmasıyla da gurur duyuyor.

16 Eylül 1935 – 16 Eylül 2015…Türkiye’nin ilk Sümerbank fabrikası 80. yaşını kutluyor ve başarı hikayesi devam ediyor…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s