Endeavour’un Vedası


distant-space-shuttle-Endeavour-appearing-somewhat-incidentally-camouflaged-by-the-white-clouds

Mayıs 2011…

Uzay mekikleri uzun yıllar boyunca insanlı uzay çalışmalarında önemli görevler üstlendi. Fakat her şeyin olduğu gibi onların da bir ömrü vardı. Mayıs 2011’de emekliye ayrılan Endeavour uzay mekiği de bu önemli görevlerin vazgeçilmez bir parçasıydı.

Uzay mekiği programının 5. ve son üyesi olan Endeavour, Uluslararası Uzay İstasyonu görevlerinde kullanılan ilk mekik ve gece fırlatılan ilk mekik olma unvanlarını sonsuza dek elinde bulundurmak gibi kendine has özelliklere sahip bir mekik olarak emekliye ayrıldı.

Peki bu önemli uzay aracını yazımıza konu kılan şey şey neydi ? Tabi ki, mekiğin son görevinde yapılan ve eşsiz fotoğraflarla ölümsüzleştirilen uzay yürüyüşü.

Sadece astronotların çalışmalarını değil, aynı zamanda Dünya’nın ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun da birbirinden güzel karelerle gösterildiği fotoğraflara bu linkten ulaşabilir ve bir an için kendinizi harika bir manzara etrafında çalışıyormuş gibi hayal edebilirsiniz.

Mekik programı Atlantis’in Temmuz 2011’deki uzay görevi ile sona erdi. Fakat keşif arzumuz yeni araçlarla hız kesmeden devam ediyor…

24 Nisan 2015, Kaynak: http://www.lovethesepics.com/

Fotoğraf Kaynağı: http://www.nasa.gov

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s