En Büyük Fotoğraf


Uzay hakkında hemen her gün yeni bir keşfin yaşandığı bir çağdayız. Teknoloji gelişmelerin büyük yardımlarıyla elde edilen bu atılımların bir yenisini daha sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Komşumuz Andromeda!

Andromeda Galaksi’si evimiz Samanyolu Galaksi’ne en yakın gök cisimlerinden birisi ve uzak gelecekte iki galaksinin birleşme durumu da söz konusu. NASA’da bir süre önce, bilim dünyasının ilgisini çeken bu devasa galaksi ile ilgili yeni bir çalışmayı yayımladı.

5 Ocak’ta yayınlanan çalışmaya göre Andromeda Galaksisi’nin 1,5 milyar piksellik bir fotoğrafı oluşturuldu. Bu daha farklı bir tabirle, 69.536 x 22.230 piksellik bir çözünürlük ve fotoğraf 4,3 gb’lık disk alanı anlamına da geliyor.

En yakın komşu galaksinin bu devasa görüntüsü yörüngede birçok faydalı araştırmaya katkı yapan Hubble Uzay Teleskobu ile alındı. Fotoğraf, 411 farklı Hubble fotoğrafının birleştirilmesi ile oluşturuldu.

100 milyon civarında yıldızı ve komşu galaksinin detaylarını incelemeniz için sizleri, yukarıdaki bu güzel video ile baş başa bırakıyoruz.

10 Şubat 2015, Kaynak: http://www.bilim.org & http://www.youtube.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s