Kanser Hücresiyle Tanışın!


Ekran Resmi 2014-12-26 22.03.04

Günümüz dünyası özellikle iş hayatının stresi ve ortaya çıkan sayısız olumsuzluğa sahne olmakta. Bu durum sadece stres ile sınırlı kalmıyor elbette. Son yıllarda artan kalp krizleri ve kanser oranları da bu olumsuzlukların içinde önemli yer tutuyor.

Peki kanser nedir, nasıl oluşur ?

Kanser, vücudun bir parçasındaki hücrelerin kontrolsüz büyüdüğü ve çoğaldığı bir durum olarak özetlenebilir. Kanserli hücreler sağlıklı dokuları işgal ederek işlevlerini bozar veyahut öldürür. Bu nedenle bir organa kan akımını engelleyebilir. Kanser birkaç değişik etmenin bir arada etkisi olarak da ortaya çıkabilir ama özellikle sağlıksız yaşamakla ilişkili olan akciğer, böbrek ve karaciğer kanserleri bazı toplumlarda giderek artıyor. Özellikle akciğer kanseri sigara tüketimi ve birkaç başka neden yüzünden artış gösteriyor.

İstatistiklere göre, İngiltere’deki tüm akciğer kanserlerinin %80’inden sigara sorumlu. Sigara içenlerin sayısı azalsa da, akciğer kanseri İngiltere’de ikinci en sık teşhis edilen kanser, ve halkının kanser vakalarının %13’ünü oluşturuyor. Bu kanserin etkilediği hücrelere örneği ise yukarıda görebilirsiniz.

Sağlığımızın kıymetini hep elden gidince anlayan bir tür olduğumuza göre, bu tür uyarıları bir yerden sonra gerçekten ciddiye almakta fayda var.

Kaynak: http://www.acikbilim.com

Fotoğraf Kaynağı: http://www.wellcomeimages.org ( Anne Weston )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s