Koşarak Yaşayın


saglik-icin-kosu-egzersizi-yapan-kadin

Son zamanlarda sağlığınıza ne kadar dikkat ettiniz veya hiç koşu yapıyor musunuz ? Eminiz ki çoğumuz günlük hayatın telaşı içerisinde spora vakit ayırmayı aklımıza bile getirmiyoruz.

Journal of the American College of Cardiology dergisinde yayınlanan çalışmaya göre boş zamanlarında koşu yapanların hiç koşmayanlara nazaran üç yıl daha uzun yaşaması ihtimal dahilinde.

Iowa State Üniversitesi Kinesiyoloji bölümünde Yrd. Doç. olarak çalışan Duck-chul Lee’ın yaptığı ve South Carolina Üniversitesi ile Louisiana State Üniversitesi araştırmacılarının da katkı verdiği araştırma ortaya koyuyor ki, koşmak insan sağlığını olumlu yönde etkiliyor.

50 bin kişi üzerinde 15 yıl boyunca egzersiz verilerinin ve ölüm nedenlerinin incelenmesi sonucunda, araştırma ekibi bazı bulgular saptadı.

Çalışmanın yardımcı yazarı, kardiyolojist ve New Orleans Queensland Üniversitesi Tıp Fakültesi profesörü Carl Lavie’de araştırma bulgularını şu sözlerle açıklıyor: “Çalışmamız koşu dozları ve zamanla birlikte değişim gösteren modeller hakkında bilgi sağlayan belli başlı araştırmalardan. Bu çalışma gösterdi ki küçük dozlarda örneğin haftada bir veya iki kez 10 km. koşmak veya 1.5 km.’yi 10 dakikanın altında koşmak yaşam süresine maksimum faydayı sağlayabiliyor.”

Duck-chul Lee ve Carl Lavie’nin de vurguladıkları gibi koşmak öyle pahalı bir spor değil. Ekipman için önemli miktarda yatırım yapmanıza gerek olmadan biraz vakit ayırarak istediğiniz kadar koşabilir ve daha uzun yaşayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.futurity.org

Fotoğraf Kaynağı: http://www.euronil.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s