NASA, Bennu’yu Takipte!


Bilime özellikle de kozmolojiye meraklıysanız son dönemde NASA tarafından gerçekleştirilen yeni uzay araştırmalarını da takip ediyor olmalısınız.

Geçtiğimiz haftaki yazımızda NASA’nın Rosetta uzay aracı ve kuyrukyıldıza iniş görevinden bahsetmiştik. NASA bu kez de bir asteroid’in peşinde!

11 Eylül 1999 tarihinde LINEAR adı verilen gezegenimizin yakınından geçecek asteroidleri incelemekle görevli bir proje kapsamında keşfedilen “101955 Bennu” adlı göktaşı bu yazımızın baş rolünde olacak.

Yaklaşık 493 metre uzunluğunda olan ve yapılan incelemelerde üzerinde piramit benzeri bir oluşum da tespit edilen asteroid’in yakından incelenmesine 2011 yılında karar verildi. 1999-2011 arasında yapılan gözlemler sonucunda Osiris-Rex adlı aracın 2016 yılında 7 yıllık bir görev için asteroide gönderilmesine karar verildi.

2016 yılında fırlatılacak araç, 2019’da Bennu’ya ulaşacak ve 4 yıllık inceleme görevine başlayacak. 2023 yılında da sonuçları insanlıkla paylaşması beklenen Osiris-Rex, hem bir asteroidi hem de Güneş Sistemi’ne ilişkin henüz bilinmeyenleri ortaya çıkarmakta yardımcı olacak.

Bennu’ya gelecek olursak, oldukça uzun zamandır yani 4.5 milyar yıldır uzayda dolanmakta olan bu asteroid muhtemelen 2169-2199 yılları arasında Dünya’mızın oldukça yakınından geçecek. Henüz o günler çok uzakta fakat insanlık şimdiden hazırlıklarını yapmaya başladı. Ve 2016 yılındaki fırlatma için gün sayılır hale gelindi.

Güneş Sistemi’nin en eski sakinlerinden birini yani ‘101955 Bennu’yu NASA’nın Goddard Uzay Uçuşları Merkezi’nce hazırlanan ve görselliği harika denebilecek video ile daha detaylı incelebilirsiniz.

Kaynak: http://www.youtube.com & http://www.nasa.gov/goddard

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s