Tarihe Not Düşmek!


tarihteki-ilk-insanli-fotograf-1

Şu anda elinizde muhtemelen bir akıllı telefon var ve fotoğraf çekmek sizin için çocuk oyuncağı seviyesinde bir iş olabilir. Ama yüzyıldan fazla bir süre önce durum tam tersineydi.

Yukarıda görmüş olduğunuz fotoğraf insan içeren bilinen ilk fotoğraf ve 1838 yılında Louis Daguerre tarafından Paris’te çekildi. Fotoğraflanan ilk insan olarak bahsedilen kişiyi ise, fotoğrafın sol alt köşesinde kaldırımın kıvrılan kısmında ayakta görebilirsiniz.

Louis Daguerre bu fotoğrafı çekerken pozlama süresi ortalama 7 dakika süren ve kendisine has bir tekniği kullanmıştı. Sokak aslında terk edilmiş görünse de, trafik ve yayalar nedeniyle yoğundu. Daguerre’nin fotoğraf klişesini ayarlayabilmesi anlayabileceğiniz şekilde zordu çünkü günlük akışındaki her şey çok hızlı hareket ediyordu.

Peki Daguerre’in uyguladığı ve “Dagerreyotipi” adı verilen bu teknik nasıl bir özellik içeriyordu ?

Dagerreyotipi tekniği, gümüş nitratla ışığa duyarlı hale getirilen bakır levhaların, karanlık oda içinde 10-20 dakika pozlanarak, cıva buharına tabi tutulup geliştirilmesiyle fotoğraf elde etme yöntemi olarak özetlenebilir. Tekniğin çekici bir yanı ise teorik olarak sonsuz çözünürlük sağlamasıydı. Sülfür ile gümüş plaka üzerine işlenmesi esasına dayanan bu yöntemde kalite, yüzeyin pürüzsüzlüğü ile doğru orantılıydı ayrıca çekimin zorluğu ve fotoğrafın fiyatı da kapladığı alan arttıkça fazlalaşmaktaydı.

1826’da Joseph Nicéphore Niépce ilk fotoğrafı çektiğinden bu yana 188 yıl geçti. Her alanda olduğu gibi fotoğrafçılıkta da epey yol kat ederek diğer sayısız alanda yaptığımız gibi fotoğrafçılık alanında da yenilikleri tarihe not düştük. Bakalım gelecek teknolojinin bu ayağında bizlere neler gösterecek!

16 Kasım 2014, Kaynak: http://www.bilim.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s