1940’larda Güneş Sistemi


life_on_jupiter.5s4r5j6fyp0kw4o0s888gsc0c.cfgi4gyt1wgggc04kksk0kgog.thGezegenleri ve uzayı her zaman merak etmişizdir. Bu hayal gücü ve tasvirler zaman zaman uçuk kaçık öngörüler de ortaya koyabiliyor.

1930’lar henüz gelişmiş teleskop teknolojisinden uzak olduğumuz yıllardı. Haliyle gökyüzünde gördüğümüz gezegenleri de tıpkı bizler gibi Dünya gibi canlı yaşamına izin verebilecek nesneler olarak tanımladık. Elbette oralarda yaşayanları insan olarak değil, çeşitli biçimlerdeki varlıklar olarak gördüğümüzü de söyleyebiliriz.

Bu tasvir ve çizimlerden en ilginç olanlarından birisini de Frank Paul yaptı. 1884 yılında Viyana’da doğan, Viyana, Paris ve New York’ta sanat eğitim alan Frank Paul 1914’ten itibaren çizimlerini çeşitli yayınlarda yayınlatmaya başladı. Özellikle bilim-kurgu türünde çizimler yapan sanatçı 1920’lerin bilim-kurgu mantığı ve uzay anlayışını da ortaya koyuyordu. Paul’un çizimlerinde robotlar, yaratıklar ve uzay gemileri ağırlık noktasını oluşturuyordu.

Bu yazımızdaki esas odak noktası ise Paul’un 1939 ve 1940 yıllarında “Güneş Sistemi” üzerine çizimleri. Sistemdeki gezegenleri ve orada yaşadığı varsayılan canlıları tasvir eden bu çizimler eminiz ki sizlerinde hoşuna gidecek.

1940 yılında insanlık komşu gezegenleri nasıl hayal ediyor diye merak edenleri bu linke bekliyoruz.

26 Ekim, Kaynak: http://www.ubersuper.com/retro-futurism/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s