Bulut Suyu


Ekran Resmi 2014-09-28 21.38.48

Dünya üzerindeki içme suyuna ilişkin sorunlara zaman zaman blogumuzda değiniyoruz. Tuzlu suyun belirgin olarak daha fazla olduğu gezegenimizde tatlı su konusunda yaşanan azalmaya ilişkin tehlike sinyalleri artış gösteriyor. Bilim adamları da ileride yaşanabilecek tatlı su sorununa şimdiden çözüm bulma arayışlarını sürdürüyor.

Tatlı su temini arayışında olan bir grup Rus mucit ‘Cloud Power’ adının verdikleri bir sistemle bulutlardaki suyu toplamayı ve hidroelektrik güç üretmeyi planlıyor. Ekip, bu aşamanın başarılı şekilde sonuçlanmasıyla da özellikle ıssız bölgelerin su ihtiyacına cevap verebileceğini düşünüyor.

Peki bu sistem nasıl çalışıyor, suyu nasıl topluyor ?

Özel tasarlanmış bir hava balonu alt kısmında su toplayan örgü levhası ile gökte uçuyor. Örgü levha bulutlardan geçerken nem telcikler arasında hapsoluyor ve su bir boru ile toplanıyor. Borunun alt kısmında, borudan gelen suyun basıncı ile erke üreten bir üreteç yer alıyor. Bunun ardından taze su ayrı bir su deposunda toplanıyor, böylece toplanan su içme veya sulamaya hazır oluyor.

Yaklaşık yüz yıl önce Nikola Tesla’nın da bu fikre benzer bir fikir önerdiğini belriten araştırma ekibi şimdilik 1000 metre civarında çalışma yapıyor. Ancak geliştirme çalışmaları başarılı sonuç verirse bu alanın genişleyeceği de aşikar.

Bakalım önümüzdeki aylar bize tatlı su temini ve insanlığın susuzluğa önlem arayışlarında ne gibi yenilikçi fikirler sunacak.

28 Eylül, Kaynak: http://www.bilim.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s