Bu Piller Kumdan!


11

Piller artık hayatın içinde kendisine yer edinmiş bir materyal. Ancak lityum iyon piller henüz istenilen seviyede değiller. Sürekli şarj edilmeleri gereken bu piller aynı enerji seviyesini korumakta da zorlanıyorlar.

Bu sorunu gidermek isteyen araştırmacılar, lityum iyon pillerde kullanılan geleneksel grafit yerine kumun birincil yapı taşı olan silikon dioksit yani kuvars kullanıldığında pilin başarımının üçe katlandığını keşfettiler.

Araştırmanın ardında yer alan isimlerden birisi Kaliforniya Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Zachary Favors. Favors yeni pilleri Türk profesörler Cengiz Özkan ve Mihri Özkan ile geliştirdi. Ve bu sayede yeni teknoloji ürünü pillerin buluşunda Türk etkisinden de söz edebiliyoruz.

Piller üzerine yapılan bu keşifle üç kat daha uzun süre dayanan akıllı telefon ve elektrikli araç pillerinin üretilmesini sağlanabilir. Şu anda, araştırma ekibi büyük miktarda saf silikon üretilmesi üzerinde çalışmakta.

Geçtiğimiz aylarda önemli bir bilim dergisinde de yayımlanan araştırma gelecekte daha dayanıklı piller vaat ediyor ve bu hepimizin seve seve benimseyeceği bir buluş olacak.

30 Ağustos, Kaynak: http://www.bilim.org

Fotoğraf kaynağı: http://www.news.discovery.com

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s