Suyunuzu Koruyun!


Geçtiğimiz yıl blog sayfamızda “Suyumuzun Miktarı” adlı yazımızda bahsettiğimizde pek farkında olmadığımız bir konuya dikkat çekmiştik.

Dünya üzerinde her ne kadar bize göre bol miktarda görünse de yeterince suyumuz yok. Okyanusların tuzlu suyunu şimdilik yeterince değerlendirmekten uzakta olduğumuz için elimizdeki tatlı su kaynaklarını iyi değerlendirmek zorundayız.

Yukarıdaki video bizlere tatlı su kaynakları konusundaki kıtlığı tekrar hatırlıyor. Basit bir örnekle gezegenimizdeki suyun sadece % 3’ünün tatlı suyu olduğunu bilmeniz sorunu anlamaya yeterli gibi görünüyor.

Elbette bu % 3’lük tatlı su miktarının da hepsini kullanamıyoruz. Bu suların içinde buzullarda ve yeraltında olanları çıkarınca yerkürenin toplam suyunun %1’inin içme suyu olarak kullanılabilecek bir konumda olduğu ortaya çıkıyor.

Video bu soruna dikkat çekmenin yanı sıra ABD özelinde, suyun ne amaçla kullanıldığına da dikkat çekiyor. Aslında gelişmiş ülkelerin geneli için geçerli olabilecek şeyler içeren bu videoyu izleyip, suyumuzun değerini daha çok bilmeniz dileğiyle.

19 Ağustos, Kaynak: http://www.nasa.gov & http://www.youtube.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s