Kızıl Gezegen Böyle Miydi ?


Hepimizin adını ezbere bildiği bir gezegen…Daha doğrusu adından önce lakabını biliyoruz demek lazım. Evet hemen hatırladınız, Kızıl Gezegen Mars’tan bahsediyoruz.

Dünya ile aynı dönemlerde canlı yaşamına elverişli olduğu iddia edilen ve boyutları daha ufak olduğu için bir nevi küçük dünya olarak nitelendirebileceğimiz bir gezegen Mars.

Özellikle popüler kültürde yaratılan Hollywood imajı gereği, uzaylılara ve istila güçlerine sahip olduğu düşünülse de “Kızıl Gezegen” çoktan ölmüş durumda.

NASA Goddard Labatuvarı tarafından yapılan animasyon çalışmasını içeren video da göreceğiniz üzere bundan yaklaşık 4 milyar yıl önce tıpkı Dünyamız gibi bir atmosfere ve canlı yaşamına elverişli iklime sahip olan gezegen artık kurak ve bomboş.

İnce ve gezegeni Güneş ışınlarından korumakta yetersiz atmosferinin zaman içinde uçup gitmesi ve manyetik alanındaki ciddi kayıplar sonucu Mars, gündüzleri aşırı sıcak, geceleri ise aşırı soğuk bir iklime sahip durumda.

Kısa ama gezegenin dünü ve bugününü anlatmakta oldukça başarılı bu videoyla Mars’ın yaşadığı yıkımı NASA’nın gözünden göreceksiniz.

12 Ağustos, Kaynak: http://www.youtube.com & http://www.iflscience.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s