Robot Gazeteciler


foto

Günümüz dünyası teknolojinin hakimiyeti altında yaşadığımız bir zamana işaret ediyor. Artık birçok tesis ve kuruluş robotlarla üretim konusunda uzmanlaşmış seviyedeler.

Bu uzmanlık alanlarına yakın gelecekte bir tane daha eklenecek gibi görünüyor. Dünyaca ünlü haber ajansı Associated Press kısa bir zaman sonra makalelerini robotlara yazdırma niyetinde.

Geçmiş yıllarda bazı haber kuruluşlarının da denediği bu yöntemi aktif hale getirecek olan AP, bu sayede makale yazımını bir kat daha artırmayı planlıyor.

Özellikle finans sektörü ve spor dünyasından haberler için kullanılan robotik makaleler belirli bir veri tabanından alınıyor ve yine belirli kalıplardaki sözcüklerle birleştiriliyor.

Bu haberlerin başarılı olduğunu da yapılan küçük bir araştırmada okurların hangi makaleyi insan, hangi makaleyi robotun yazdığını ayırt edememiş olması da kanıtlıyor.

New York merkezli Pro Publica şirketinin geçen yıl devlet okulları üzerinde denediği ve olumlu not alan bir haber yayınlamış olması da bu sistemin geleceğinin aydınlık olduğuna bir ispat daha oluyor.

Gelecekte yine gazeteler, gazeteciler ve haber olacak ama şimdiden belli oluyor ki her üçü de mutlaka biçim değiştirecek.

4 Temmuz, Kaynak: http://www.bilim.org & www. popsci.com

Fotoğraf kaynağı: http://www.giantbomb.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s