Mavi Bilye’nin Dışına Çıkmak


İnsanlık kafasını kaldırıp göğe baktığı ilk günden beri hep bir hayal kurmuş olmalı. Bir gün uçmak ve göklere erişmek gibi bir hayal olmalı bu. Günümüzde insanlık uçaklar, uzay mekikleri, roketler gibi aygıtlar sayesinde bu hayali milyarlarca insanın gözü önünde gerçeğe dönüştürüyor.

“Hayallerini Gerçekleştirenler” köşemize bir süredir ara vermişken, tam da bu başlığa uygun bir videoyla tekrar devam etmek istedik.

Amerikalı Luke Geissbühler ve oğlu Max kendi imkanlarıyla göklere ulaşmayı bir meteoroloji balonuyla başardılar. Aynı zamanda Hollywood’da birçok projede de kamera arkasında çalışan Luke, Brooklyn Uzay Programı adı verilen bir oluşumda da görev alıyor.

2010 yılı Ağustos ayında bir meteoroloji balonu içine HD bir kamera yerleştiren ikili, balonu yaklaşık 30 km. yüksekliğe çıkartıp, Dünya’nın yuvarlaklığını ve uzayın uçsuz bucaksız yapısını bir parça da olsa kaydetmeyi amaçladılar.

Balon bu seyahati esnasında -60 C gibi zorlayıcı bir soğuğun yanında 160 km. hızla esen fırtınayla da boğuşurken bile kayıtta kalmayı başardı ve yere düştüğü ana dek kaydettiği oldukça değerli görüntülerle dolu bir videoyu da baba-oğula ulaştırmış oldu.

Bu değerli arşivi ve başarılı deneyi yukarıdaki videodan izleyebilir ve insanlığın göklere olan tutkusuna sizler de tanık olabilirsiniz.

22 Haziran, Kaynak: http://www.vimeo.com & www.brooklynspaceprogram.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s