Çevreci Uçak Havalanıyor


solar-impulse-2

Yeni nesil teknolojiler özellikle çevreye duyarlılık konusunda önemli adımlar atmasıyla öne çıkıyor. Bu yeni nesil teknolojiye son örnekse havacılık sektöründen geliyor.

2010 yılında üretilen ve 26 saat boyunca havada kalarak önemli bir başarı sağlayan Solar Impulse geçtiğimiz yıl da Avrupa, Kuzey Afrika ve ABD’de uçuş gerçekleştirirken, fosil yakıt kullanmamış olması da önemli bir artısıydı.

Şimdi bu başarılı uçağın devamı sayılan Solar Impulse 2’de göklerdeki yerini almaya hazırlanıyor. Solar Impulse 2 karbon fiberden yapılma bir şasiye, 2,3 ton ağırlığa ve 17,5 beygir gücü sağlayan elektrik motorlarına sahip. Uçağın enerji kaynağını 17.248 adet güneş enerji hücresi oluşturuyor. Bu hücreler uçağın 72 metrelik kanat açıklığı boyunca yerleştirilmiş durumda.

Alman test pilotu Markus Scherdel’in kullandığı Solar Impulse 2 geçtiğimiz günlerde 2 saat 15 dakika süren kesintisiz bir uçuş gerçekleştirdi. Bu süre uçağı geliştiren ekibin tahmin ettiğinden yarım saat daha uzundu.

Solar Impulse 2’nin esas hedefi ise atasının gerçekleştirdiği 26 saatlik uçuşu 120 saat civarına ulaştırmak olacak. Beş gün ve beş gece sürmesi planlanan bu yolculuk süresince Solar Impulse 2 Pasifik ve Atlantik okyanuslarını geçerek küresel hedefini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşacak.

Solar Impulse 2, 2015’in Mart ayında bu önemli uçuşunu gerçekleştirmek için Basra Körfezi’nden start verecek. Bu uçuşların başarıya ulaşması halinde gelecekte fosil yakıt kullanmayan ve çevreye duyarlı uçaklar göklerde yerini alacak.

8 Haziran, Kaynak: http://www.bilim.org

Fotoğraf Kaynağı: http://www.bilim.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s