3D Yazıcıya 4D Baskı Geliyor


DSC_0291_Final_small

Teknoloji sürekli gelişim gösteren bir alan olduğunu bize hatırlatmaya devam ediyor. Henüz çok yeni olan 3D yazıcılardaki adapte olma, yaygınlaştırma süreci devam ederken M.I.T.’deki bilim adamlarının yeni bir buluşu 4D baskıyı da hayatımıza dahil etmek üzere.

M.I.T.’de çalışan Skylar Tibbits‘e geçen yıl üniversitenin ‘Kendiliğinden Kurulum Labortatuvarı’nı (Self-Assrmble Lab) kurması için fırsat verildi. Burada amaç araştırmacıların sensörler veya motorlar kullanmadan ne kadar akıllı nesneler yapabileceklerini görmekti.

Ve bu fırsatı değerlendiren Tibbits, alanında uzman ve önde gelen kişilerin konuşmacı olarak katıldığı bir programda yepyeni bir teknoloji harikasını tanıttı.

Tibbits ve çalışma arkadaşları, ismi 4D olarak konulan ve temel olarak sadece baskısı yapılabilen nesneler değil, aynı zamanda kendiliklerinden şekillerini değiştirebilen nesneler olarak da nitelendirilebilecek bir ürün ortaya çıkarmış durumda.

Peki bu 4D baskı nasıl çalışıyor? Cevap yine Tibbits’den: “Bir şeyi “4D yapmak” için nesnenin şeklinin yanı sıra hareket ısı değişimi gibi dış etkenlere göre şeklinin nasıl değişeceğini kodlayan bilgileri de baskı makinesine verilmeliydi. Kısaca, verilen kodlar nesnenin farklı açılarda kaç kere bükülebileceğini veya eğilebileceğini belirliyor. Bir nesne ortam değişimine maruz kaldığında şekil değiştirmesi için harekete geçmesi sağlanabilir. Örneğin su boruları suyun akışına yardım etmek için genişleyebilir veya büzülebilir, tuğlalar duvara daha fazla ya da az gerilim vermek üzere programlanabilir.”

Henüz çok yeni olan ve gelişimi için bir süre daha üzerinde çalışılması gereken bu ilginç teknoloji gelecekte hayatımızda bir şekilde yer alacak gibi görünüyor. Bu ilginç konuya ait videoyu ve tabi ki Tibbits’in küçük  gösterisini bu linkten izleyebilirsiniz.

21 Mayıs, Kaynak: http://www.bilim.org

Fotoğraf Kaynağı: http://fellows.ted.com

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s