Yeni Nesil DNA


synthetic-dna-xy

DNA…Hepimizin genlerinde mutlaka bulunan bu mucizevi yapı yeni çalışmalar sayesinde laboratuvar ortamında üretilerek yapay şekilde meydana getirilen bir organizmaya da eklenmiş oldu.

Nature dergisinde geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve 15 yıl boyunca süren araştırmaya göre bilim adamları standart A (adenin), T (timin), G (guanin) ve C (sitozin) dizimine X ve Y adı verilen iki yeni baz ekledi.

Bu eklemeler olumlu sonuç vererek 6 adet baz içeren ve kendini çoğaltmayı başaran bir organizmada işe yararken, artık geleceğin dünyasında yeni nesil DNA’ya sahip canlıların da öncüsü olma şansını yakaladı.

Standart DNA modelinde A ve T, C ve G ikili biçimde her zaman birbiriyle eşleşirken, değişime uğratılan E.coli bakterisine uygulanan bu yeni yöntemle bakteri yaklaşık 1 hafta süreyle kendisini kopyalamayı başarırken, X ve Y adlı iki yeni bazın katılımıyla oluşan bu süreç gelecekte yeni canlıların oluşumunda da bilim adamlarına ilham verebilir.

Henüz deneme aşamasında, belki emekleme seviyesinde ama yeni nesil DNA gelecekte farklı bir canlılar dünyasında yaşamamıza kaynaklık edebilir.

14 Mayıs, Kaynak: http://www.bilim.org

Fotoğraf Kaynağı: http://www.extremetech.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s