Rakamların Dünyası


fiber-internet-kapak

Hepimiz internet kullanmaya aşinayız. Bir kısmımız da işin veri boyutuyla ilgiliyiz. Peki bu yüksek etkileşimli teknoloji çağında kaç adet internet sitesi mevcut ?

Bu konuda internetlivestats.com sitesi oldukça ilginç bilgiler sunuyor. Bu bilgiler arasında kaç adet internet sitesinin bulunduğu, aktif olanların sayısı, bir saniyede Instagram ve Flickr üzerinde paylaşılan fotoğraf sayısı, izlenen Youtube video sayısı, Facebook ve Twitter kullanıcıları ve hatta bir günde ne kadar e-mail atıldığı ve kaç gb datanın internet üzerinde aktarıldığı gibi meraklısını cezbedecek detaylı bilgiler bulunuyor.

Tüm bu rakamların kökeninde ise 1960’lı yıllarda ABD’nin kesintisiz ve sorunlardan minimum seviyede etkilenen bir iletişim ağı kurma isteği ile ortaya çıkan internet kavramı yatıyor. ARPANET tarafından temelleri atılan internet şu anda 960 milyon civarındaki ( her geçen saniye artmakta ) siteyle insanlığa doğru veya tartışmalı da olsa bilgi sunuyor.

Zamanla gelişen ve birkaç araştırmacı, üniversite ve askeri kurumun dışına taşan internet günümüzde 1 milyara varan siteyle sürekli bir büyüme gösteriyor. Fakat 1 milyara yaklaşan siteler arasında aktif olanların yarıdan daha az olması da işin farklı bir boyutu. Bu da bir hevesle açılan fakat güncellenmeyen ve terk edilen sitelerin ne kadar çok olduğunu da gösteriyor.

Popülerleşmiş ve insanlık tarihine adını şimdiden kazımış internet sitelerinin yayına başlayan ilk hallerini gösteren internetlivestats.com bu teknolojinin rakamsal boyutuyla ilgilenenlere önemli bilgiler sunarak bilgi aktarıyor.

4 Mayıs, Kaynak: http://www.internetlivestats.com

Fotoğraf Kaynağı: http://www.techno-labs.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s