Telefonsuz Kalabilir Miyiz ?


Nomofobia-e1340749588387

Artık mobil cihazlara aşina olduğumuz bir çağda yaşıyoruz. Özellikle de cep telefonu olmadan hiçbir günümüz geçmiyor.

Tabi bu akıllı telefonlar çağında en ufak bir iletişimsizlik de herkesin birbirini merak etmesine neden oluyor. Peki tüm bu iletişim çağında telefonsuz kalırsak ne hissederiz ? Nomofobi yani telefonsuz kalma korkusu denen bu sorun gittikçe büyümeye devam ederken durumun farkında mıyız ?

Dijital şifreleme üzerinde çalışan SecurEnvoy şirketinin bu konu ile ilgili olarak İngiltere’de yaptırdığı bir araştırma insanların yüzde 66’sının telefonsuz kalma korkusunu ortaya koydu. Bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 53 seviyesinde seyrediyordu. Bu da demek oluyor ki her geçen yıl nomofobi eğilimimiz artış yönünde seyrediyor.

Araştırmaya göre kadınların nomofobi şikayeti yüzde 70’lerdeyken, erkeklerde bu oran yüzde 61 seviyesinde seyrediyor. Fakat erkeklerin daha fazla telefon örneğin en azından 2 adet kullanıyor olması da anketin bir başka sonucu.

Genç kitlenin (18-24 yaş arası) yüzde 77 ile nomofobi yaşadığı günümüzde bu oranın en çok olduğu yaş grubu ise ilginç biçimde 55 yaş ve üstü olarak ortaya çıkıyor.

Bu sorunun çözümü için uzmanların ilk önerisi gün içinde telefon kullanamayacağınız zaman aralıkları oluşturmak. Bu çözüm işe yaramaz ise, ilerleyen aşamalarda ilaç tedavisi de gündeme gelebiliyor.

Hayatımızı tamamen telefona endekslemeden ama yerinde ve zamanında iletişim kurarak yaşamanın anlamını kavramak dileğiyle.

12 Nisan, Kaynak: http://www.bilim.org

Fotoğraf Kaynağı: http://www.poderpda.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s