Küresel Uyarı


Dünyamız hepimizin fark edebildiği şekilde daha fazla ısınıyor. Küresel ısınma diye adlandırılan ve artık tüm toplumların zihnine kazınmaya başlayan bir kelime ve olgu bu.

NASA’da bu küresel soruna dikkat çeken bir video ile geleceğe dair öngörüde bulunuyor. Yukarıdaki videoya baktığımızda sıcaklık artışının genellikle Kuzey Yarımküre’de daha fazla olduğu açık bir biçimde görülüyor.

Kuzey Kutup Dairesi ve çevresindeki buzulların oranının günden güne azaldığı bir dönemde geleceğe dair karamsar ama bir o kadar da doğru bu öngörüyü değiştirmekte kendi elimizde.

Video ayrıca deniz seviyesindeki değişimleri de görmemizi sağlarken, çevreye verdiğimiz zararların bilincinde olmadığımızı da ortaya koyuyor.

Elbette bu videodaki animasyon bir gelecek öngörüsü. Bu soruna neden olan etkenleri değiştirmek ve çözüme kavuşturmak elimizde. Ancak öncelikle çevre bilinci, çöplerin geri dönüşümü, orman yangınlarına karşı daha etkili önlemler almak ve karbondioksit salınımına özen göstermek için yapacağımız gayretin oranı bu konuda belirleyici olacak.

Gelecekte çevreye daha duyarlı, daha iyi ve yaşanabilir bir Dünya’nın bireyi olmak dileğiyle.

9 Mart, Kaynak: http://www.youtube.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s