Afrika’yı Küçük Görmek


Hepimiz zaman zaman Dünya haritasına bakar düşünürüz. Kimin ne kadar toprağı var, hangi ülke daha küçük boyutlu veya kıtaların büyüklükleri ne kadar diye.

Hayatımızın her alanına girmiş Mercator diye bir terim var. Eminiz ki adını duysanız da çok fazla aklınızda kalmadı. Ama bir Dünya haritası gördüğünüzde sanırım hatırlayacaksınız.

1569’da kerte hattı yani tüm meridyenleri kesen eğri bir açıdan esinlenerek haritasını oluşturan Hollandalı Gerardus Mercator, bu yaptığının uygarlığın gidişatını etkileyeceğini bilmiyordu.

Bu sayede gideceğiniz yerin haritaya göre açısını bulursanız, pusulanızda hiç sapma yapmaya gerek kalmadan hedefinize varabiliyorsunuz.

Dünyamızı bir silindir üzerine işler gibi yerleştiren haritada ekvator kısmını germeye gerek olmadığı ancak kutuplara doğru gerip, esnetmek bir nevi zorunluluk olduğu için haliyle Grönland, Kanada ve Antarktika olduğundan çok daha büyük görünüyor.

Mercator haritasının şanssız tarafındakiler ise ekvator ve çevresindeki bölgeler oluyor. Grönland’ın yaklaşık 15 katı olan Afrika’nın olduğundan çok daha küçük görünmesinin bir sebebi de işte bu bozulma efekti. Bu sayede hepimizin aklına Afrika kıtasının boyutları hakkında farklı düşünceler girdi.

Çağlar geçtikçe yeni harita projeksiyonları ortaya çıksa da özellikle batılı ve gelişmiş ülkelerin rağbet etmemesi nedeniyle büyük kısmı yaygınlaşamadı. Gerçekte 30 milyon kilometrekare büyüklüğündeki bir kıtayı daha ufak gösteren haritalara ilgi göstermiş olduk.

Bugün itibariyle 502.ci doğum günü kutlanan Gerardus Mercator’un uygarlık üzerinde kalıcı etkiye sahip olan insanın algısını da etkileyen bu harita mevzusu hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak ve kısa videolar izlemek için bu linke tıklayabilirsiniz.

5 Mart, Kaynak: http://www.acikbilim.com & http://www.youtube.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s