Güvende Miyiz ?


supernova-guvenli-mesafe

Gezegenimiz uzayda kendisine ayrılan köşesinde dolanırken yeterince güvende mi ? Gökyüzüne bakıp, durgun ve sakin bir yıldız geçidini gördüğümüzde hepimiz evet yanıtını veriyoruz. Ama ya bir yerlerde bizi sıkıntıya sokacak bir yıldız varsa ve bundan henüz yeterince haberdar değilsek ?

Bilim adamlarına göre Dünya’nın bir süpernova patlaması sonucu hasar görmesi, yok olması veya canlı yaşamının ortadan kalkması için 50 ışık yılından daha yakın bir mesafede süpernova olma potansiyeline sahip yıldızların olması gerekiyor.

Bu tür bir patlama yayacağı gamma ışınları ve yüksek radyasyon nedeniyle kesinlikle canlı yaşamını bitirecek bir sonuç arz ediyor. Gezegenimizin ağır hasar alabileceği bu olaydan korunabilmek mümkün gözükmese de bu patlama içinde bir güvenli sınır var.

Güvenli sınır olarak nitelendirilebilecek sınır olarak 50-100 ışık yılı gibi bir öngörüde bulunan bilim adamları her 15 milyon yılda bir oldukça şiddetli bir süpernovanın galaksi içinde patladığını tahmin ediyorlar.

Dinozorların yok oluşunda etken olduğu düşünülen meteor çarpmasının dışında en tehlikeli ve can alıcı olay olan süpernova patlamaları teleskopla gökyüzüne bakıldığında halen süre gelen bir etkiyi görmemizi sağlıyor.

Bu tehlikeli ve önlenemez olayın baş sorumlusu olabilecek beyaz cüce yıldızlardan yakın çevremizde yaklaşık 200-300 kadar olabileceği de bilim adamlarının tahmini olarak söylenebilir.

Gerçekleşme ihtimalini akılda tutarak, Dünya üzerinde daha uzun yıllar yaşamın süreceğini dilemek ve bunun içinde elimizden gelen en iyi çevreci faaliyetleri gerçekleştirmek şu anda en mantıklı hareket olarak söylenebilir.

16 Şubat, Kaynak: http://www.earthsky.org

Fotoğraf Kaynağı: http://www.bilim.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s