Gelecek Nanoteknoloji’nin


alchemist_915227

Çağlar boyunca birçok meslek öne çıkmış ve sıklıkla tercih edilir olmuştur. Yine bu meslekler zaman içerisinde gözden düşüp, kıyıya köşeye atılmıştır. İnsan yaşamındaki bu doğal değişimin mesleklere yansıması da zamanla gözde olup, bir süre sonra da gözden düşmek oluyor.

Son yıllarda yükselişe geçen ve kısa süre içinde gözde bir meslek olması beklenen yeni bir meslek ise Nanoteknoloji Mühendisliği olacak gibi görünüyor.

Nano kelimesi birçok kelime gibi kökeni Yunanca’ya dayanan bir kelime ve anlamı ise cüce. Bilim dünyasında ise bir ölçü birimi olarak kullanılır ve milyarda bir anlamına gelir.

Nano bilimi ve nanoteknolojinin tam manasıyla bir tanımı bulunmamakla birlikte genel kabule göre 1-100 nanometre boyutlarda maddelerin anlaşılması, kontrol edilmesi ve atomsal seviyede değiştirilip işlevsel hale getirilmesi olarak tanımlanabilir.

Nanoteknoloji; iş hayatında birkaç alanda yaygınlaşmaya başlamış durumda. Bu alanlara; Malzeme ve İmalat sektörü, Nano Elektronik ve Bilgisayar Teknolojileri, Tıp ve Sağlık Sektörü, Havacılık ve Uzay Araştırmaları, Çevre ve Enerji ve Bioteknoloji ve Tarım örnek verilebilir.

Nanoteknoloji sayesinde daha az yer kaplayan ve daha az enerji harcayan ürünler, daha az maliyetle daha fazla üretilebilmektedir. Bunun dışında bu bilimin hedeflerini birkaç madde halinde sıralarsak:

a- Molekülleri ve atomları değiştirerek yeni, ideal ve önceden planlanmış maddeler üretmek.

b- Moleküllerin önceden planlanmış şekilde kendi kendilerini çoğaltmasını sağlamak.

c- Moore yasasının ön gördüğünden daha hızlı bir ilerlemeye erişebilmek.

d- Canlı ve cansızların bir arada ki işlevselliğini arttırmak gibi temel hedefler ortaya çıkar.

AGÜ’de, önümüzdeki eğitim-öğretim yılında ‘İleri Malzeme ve Nanoteknoloji Mühendisliği’ bölümünde okuyacak öğrencilerine geleceğin mesleği olmaya aday bu alanda eğitim sağlayıp, ülkemizin ihtiyacı olan genç ve yetenekli bireyleri yetiştirmeyi hedefliyor.

9 Şubat, Kaynak: http://nanoteknoloji.nedir.com/

Fotoğraf Kaynağı: http://www.nanoart.com.tr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s