Malzeme Bilimi Mühendisliği


mse-landing_0

Ülkemiz teknolojik gelişme ve yeniliklere ilgisi olan genç bir nesle sahip. Bu enerjik ve potansiyelli genç nüfusun üniversite eğitimi almak ve ülkemizin bilimsel ve teknolojik gelişmelerde ilerlemesi için katkı verenlerden olmak isteyeceği de aşikar.

Bu yeni ve gelişime açık mesleklerden birisi de Malzeme Bilimi Mühendisliği. Peki bu meslekte eğitim görecek kişilerde olması gereken özellikler ve mesleğin şartları nasıl, gelin bir göz atalım.

Bu mesleğin eğitimin alan kişi; diğer mühendislik dallarının üretimlerinde kullandıkları metal, seramik, cam, ve polimer (plastik) gibi malzemelerin doğadan kazanılan ham maddelerinin kullanım sürecine uygun kalitede saflaştırılması, şekillendirilmesi, korunması ve geliştirilmesi alanında çalışır.

Bu meslekte sıklıkla kullanılan maddeler ise; seramik, polimer (plastik), kompozit malzemeler, metal ergitme fırınları, mikroskoplar (ışık, ve elektron mikroskopları), presler, ince film kaplama üniteleri , mikro ve makro sertlik ölçme cihazları , çekme makineleri olarak özetlenebilir.

Malzeme Bilimi Mühendisi olmak isteyen üniversite adaylarının; matematik, fizik, kimya konularına ilgili, teknolojiye meraklı ve bu alandaki gelişmeleri takip eden, cisimler ve şekiller arasında ilişki kurabilme yeteneğine sahip, tasarlama, plan yapma ve uygulama gücüne sahip, işbirliği halinde çalışabilen, el-göz koordinasyonu gelişmiş, araştıran kişiler olması gerekir. Genelde gürültülü ve tozlu ortamlarda çalışılan bu meslek laboratuvar, fabrika ve büro ekseninde bir iş ortamı sunmaktadır.

Mezun olanların çalışabilecekleri sektörler arasında metal, seramik ve uçak sanayiisi, otomotiv, elektronik ve plastik sektörü ile üniversitelerden, araştırma geliştirme kuruluşlarına uzanan geniş yelpazede bir alan örnek verilebilir.

AGÜ’de önümüzdeki yıl için açılacak ‘İleri Malzeme ve Nanoteknoloji Mühendisliği’ bölümünde de yeni ve çağa damga vurabilecek bu mesleğin eğitimini alabilir ve genç bilim insanları arasına adınızı yazdırabilirsiniz.

2 Şubat, Kaynak: http://www.kariyerpenceresi.com

Fotoğraf Kaynağı: http://ep.jhu.edu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s