Uykusuzluk Hasar Veriyor


uykusuzluga-cozum

Stresli iş hayatı, günün yorgunluğu ve ağır psikolojik baskılar hepimizi etkiliyor. Bu yorgunluk hali geceleri uyku bozukluğu, ertesi gün halsiz ve mutsuz uyanmak gibi sonuçlara neden oluyor.

Pensilvanya Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, yukarıdaki bahsettiğimiz düzensizliklerin sonucu ortaya çıkan uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen Bmal1 gen aktivitesindeki bozulmanın, Alzheimer hastalığı gibi beyin hücresi hasarından kaynaklı rahatsızlıklara sebebiyet verdiğini açıkladı. Biyolojik saatin düzenlenmesinde etkili olan bu gen pek çok günlük fizyolojik sürecin kontrolünde görev alıyor. İşleyişi aksadığında veya durduğunda ise serbest radikaller olarak bilinen zararlı kimyasalların beyinde fazla miktarda hasara yol açması kaçınılmaz oluyor.

Laboratuvar ortamında fareler üzerinde yapılan deneylerde, birisi normal gen döngüsü, diğeri ise durdurulmuş Bmal1 genine sahip iki fare üzerinde yapılan çalışmalarda bahsettiğimiz durumu örnekliyor. İki fare de aynı saatlerde uyuyup, uyansa da gen aktivitesindeki farklılık nedeniyle biyolojik bozulma saptanmış oldu.

Stresli hayatın bizi etkilediğini zaten uzun yıllardır tahmin ediyorduk ancak bu deney gösterdi ki, vücudumuz ve genlerimiz biyolojik bozulmalara karşı sert tepki veriyor. Ve beyin hasarı gibi geri dönülmez zararlara yol açabiliyor.

6 Ocak, Kaynak: http://www.bilim.org

Fotoğraf Kaynağı: http://www.bilgide.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s