Sosyal Öğrenciler


kyle-kushman-social-media

Teknoloji geliştikçe biz insanların yaşam tarzı da değişiyor. Eskiden telgraf, mektup gibi yöntemleri kullanıyorken şimdi ise e-mail öne çıkmış durumda. Aynı durum eskiden popüler olan radyo ve televizyonun yerini günümüzde internetin almasında da görülüyor.

ABD’de St. Edward’s Üniversitesi öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; öğrencilerin kampüste ve günlük hayatta kullandığı teknolojik cihazların tablet PC, laptop ve cep telefonu üzerinde yoğunlaştığını görüyoruz. Anket uygulanan kesimde % 99’un cep telefonu, % 83’ün laptop kullandığı ve cep telefonlarının özellikle akıllı cihazlar haline gelmesi sayesinde gençlerin gözünde ön plana çıktığını görüyoruz.

Öğrencilerin yaklaşık % 75’i maillerine telefondan bakarken, % 94’ünün de internetli telefon kullandığı ortaya çıkıyor. Tabi ki sadece telefonlar üzerinde gelişme yok. Artan tablet PC pazarı ve ürün çeşitliliği sayesinde geçen yıl % 27’de gezen kişisel tablet PC’ye sahip olma oranı % 45’e çıkmış durumda.

Bütün bu teknolojik gelişmeler iletişim konusunda da etkisini göstermekten geri kalmıyor. Öğrencilerin % 64’ü üniversite hocalarının kendileriyle e-mail üzerinden iletişime geçmesini tercih ediyor. Gençler yine sosyal medya ağları üzerinde de aktif bir durum sergiliyor. Hemen her öğrencinin birden fazla sosyal medya sitesini gün içinde düzenli olarak ziyaret ettiği görülüyor. Bu siteler arasında; Facebook % 87, Instagram % 61 ve Twitter % 53 ile ilk üç sırayı alıyor.

Sosyal medya olarak nitelendirilse de zaman zaman kişiyi içe kapanık, yalnız ve tek yönlü bir iletişime sürükleme gibi yan etkiler barındıran bu uygulamalardan uzak kalmadan ama kendimizi de tamamen unutmadan yaşamak dileğiyle.

7 Aralık, Kaynak: http://www.dailyinfographic.com

Fotoğraf Kaynağı: http://www.kylekushman.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s