Elektrikli Helikopter


Helikopterler günümüz dünyasında sağlık, ulaştırma, savunma sanayi ve turizm başta olmak üzere birçok alanda kullanıma sahip durumda. Peki bu helikopterler fosil yakıt yerine çevreci enerji kaynaklarıyla çalışsa nasıl olurdu?

Dünyanın ilk yeşil helikopteri olarak da nitelendirilen Volocopter VC200, bu soruya cevap olarak karşımızda duruyor. Elektrikle çalışan ve 18 rotoru olan VC200 sadece bu özelliğe sahip değil.

Almanya Karlsruhe’de yapılan insansız deneme uçuşunu da başarıyla geçen araç geleceğin helikopter teknolojisi için bir öncü olacak gibi görünüyor. VC200, helikopterlerde sıklıkla kullanılan yanma motorlarından ziyade aküyle çalışan itki sistemine göre çalışan 18 adet sıfır emisyonlu bir motor sistemine sahip durumda. Ayrıca rotorlar için kullanılan ızgara ve dal yapısı karbon lifinden yapıldığı için ağırlığı düşürmeye de yardımcı oluyor.

Şu anki akü teknolojisi 20 dakikalık bir uçuşa yetse de, geliştirici ekibin bu konuya çözüm bulacağı ve VC200’ün daha uzun süreli kullanıma yaktın olduğu da aşikar.

Üretici firmanın ‘Dünya hava spor teçhizatının en güvenli parçası’ olarak nitelediği bu çevreci helipkopterin insansız uçuş denemesini merak edenler yukarıdaki videoyu izleyerek helikopterlerin geleceğine dair bir izlenime sahip olabilirler.

1 Aralık, Kaynak: http://www.bilim.org & http://www.youtube.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s