Aynı Anda İki Yerde


Aynı anda iki yerde birden olabilir miyiz? Bu soru bilim-kurgu filmlerinin de zaman zaman işlediği, insanlığın kimine göre oldukça ütopik bir tutkusunu dile getiriyor.

InForm olarak adlandırılan ve M.I.T. tarafından geliştirilen teknoloji hali hazırda eğitim, cerrahi simülasyon ve mimari gibi bazı alanlarda ümit vaat eden uygulama alanlarına sahip.

Sistem; kinect hareket algılayıcısı kullanıyor ve bu sayede vücut hareketlerini tarayıp, fiziksel “pikseller” içeren bir tabloda yeniden oluşturuyor. Ve diğer taraftaki nesneleri değiştirmenize olanak tanıyor. InForm tablosundaki pikseller aslında 900 adet motorlu polistiren iğneden oluşmakta olup yüzeyden yaklaşık 10,16 cm kadar uzayabilecek şekilde tasarlanmış durumda.

İğnelerin oluşturduğu ızgara yapısı, tablonun altında bilgisayarla kontrol edilen bağlantılar ve etkinleştiriciler içeren ayrıntılı bir sistemle donatılmış. Bu arada, baş üstü bir konumda bulunan kinect ve projektör kullanıcı hareketlerine ait verileri sisteme yüklüyor ve tabloda görsel tepkiler izlenebiliyor.

Şimdilik geliştirilme aşamasında olan bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda oldukça yaygın bir kullanım alanı bulması muhtemel. Gerçekleştirilen hareketleri ve sistemin bu görsel tepkileri işlemesini içeren videoyu da yukarıda izleyebilir ve insanlığın geleceğine dair öngörülerde bulunabilirsiniz.

23 Kasım, Kaynak: http://www.bilim.org & http://www.youtube.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s