Değerli Harcamalar


DNA Strands

İnsanlık özellikle son birkaç yüzyıl içinde çağdaş ve sağlam temeller üzerine oturan bir bilimsel anlayış sistemi oluşturdu. Bu sayede önemli bilimsel ve teknolojik atılımlar gerçekleştirdi.

2000’li yıllarla birlikte yeni bilimsel alanların yaygınlaşması sonucu önemli buluşlar ortaya çıkarıldı. Peki bu bilimsel gelişim için ne kadar harcama yapıldı?

Listenin tepesinde şaşırtıcı olmayan bir şekilde ABD var. 400 milyar doların üstünde harcama yapan ABD’yi Çin, Almanya ve Fransa takip ediyor. İskandinavya ve Balkanlarda ciddi düşüş gösteren bilimsel AR-GE harcamaları Afrika kıtasının genelinde doğal olarak oldukça az bir oranı kapsıyor. Gelişmiş ülkelerin başı çektiği listede Türkiye yıllık 10 milyar dolardan az bir harcama ile orta sıralarda yer alıyor.

Harcamalara kıtasal olarak bakarsak Asya % 36.7 ile ilk sırada yer alırken, Kuzey ve Güney Amerika toplamda % 36’lık paya sahip görünüyor. Avrupa ise % 24 ile 3. sırada yer alıyor.

Bu kadar para nereye harcanıyor diye sorarsak karşımıza son dönemin önemli konuları çıkıyor. Yenilenebilir enerji, nanoteknoloji, sağlık, çevre, havacılık sistemleri ve uzay araştırmaları en çok bilimsel AR-GE harcaması yapılan alanlar olarak göze çarpıyor.

Bilimsel harcamaların bir sonucu olan patent konusunda ise ilk üç sırayı ABD, Japonya ve İsviçre alıyor. Hong Kong ise 10.cu sırayı alarak kendisinden daha önde gelen birçok ülkeyi bilimsel açıdan geride bırakmış gözüküyor.

Bilimsel AR-GE konusunda henüz yolun başında olduğumuz bir gerçek. Ancak yeni nesillerin bilime daha yatkın olması, araştırmacı ruhun gelişmesi ve maddi olanakların iyileştirilmesi gelecek adına ümitli olmamızı sağlıyor. Konuyu detaylı incelemek isteyenler bu linke göz atabilirler.

15 Kasım, Kaynak: http://www.superscholar.org/brain-trust/

Fotoğraf Kaynağı: http://khosann.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s