Kepler 7b’de Bulutlar


kepler-7b

Dünya üzerinde bulutlar görmeye alışkınız. Ama ya bizden başka gezegenlerde de bulutlar varsa? Bilim adamları da bu soruya yanıt bulmuş gözüküyorlar.

Dünyamızdan 1000 ışık yılı uzaklıkta yer alan Kepler 7b üzerinde bulutlar olduğunu keşfeden bilim adamlarından Thomas Barclay bu konuda “Kepler-7b bulduğumuz tüm diğer devasa gezegenlerden daha fazla ışık yansıtıyor, biz de bunu üst tabaka atmosferdeki bulutlara bağlıyoruz. Dünyadakinin aksine, bulut şekilleri zamana vurulduğunda pek fazla değişim göstermiyor. Bu da oldukça durağan bir iklime sahip olduğunu akla getiriyor.” diye bir açıklama getiriyor.

Kepler 7b başka bazı açılardan da ilginç bir gezegen. Jüpiter’in iki katı büyüklükte olan gezegen içine sığacağı bir suya konsa batmayacak derece de hafif bir kütleye sahip. Gezegenin yüzey sıcaklığı ise yapılan ölçümlerde 815 ila 982 derece arasında çıkarken, yıldızına da çok yakın bir mesafede dönüyor. Ve batı yüzünde ışıklar bulutların tepesinden yansıyor. Ki bu da bilim adamlarının araştırmalarına en önemli  faydayı sağladı.

Uzak gezegenlere gitmek bizim içinimkansız gözükse de bilimdeki gelişmeler sayesinde ufuklarımız genişliyor. Ve günün birinde Kepler benzeri gezegenlere gidebilmek için hayallerimizi diri tutmamızı sağlıyor.

29 Ekim, Kaynak: http://www.bilim.org

Fotoğraf Kaynağı: http://www.s1.ibtimes.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s