Uyku Tedavisi


iyi-bir-uyku-icin-ne-yapmali-neler-oneriyorsunuz-dikkat-edilmesi-gerekenler-ve-uyku-apnesi-belirtileri

İnsanlar hayatları boyunca birbirinden farklı korkularla yüzleşiyor. Bu korkular kişiden kişiye değişim göstermekle birlikte, bazı belirgin korkular geniş kitleler üzerinde de etki gösteriyor.

Nortwestern Üniversitesi nörobilimcilerinin yaptığı bir araştırma, bir kokudan dolayı ortaya çıkan korkunç anıların, katılımcıların uyku süresince o kokuya maruz bırakılması ile azaltılabileceğini gösterdi.  Araştırmacılar, insanlara hafif elektrik şokları vererek, ter ve fMRI (fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme) taramaları ile, insanlarda korku oluşmasını sağladı. İnsanlar şoktayken, iki farklı yüz gördüler ve her biri için belli bir koku algıladılar.

Katılımcılar uyurken, yavaş dalga uykusu sırasında, daha önce elektrik şokunun etkisiyle ilişkilendirmeyi öğrendikleri kokulardan birini algıladılar. Uyandıklarında, uyudukları sırada o koku ile ilişkilendirilmiş yüzü gördüklerinde daha az tepki verdiler.

Koku ve korku yok edimi üzerine çalışan nöroloji doktoru Katherina Hauner araştırma ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Korku üzerinde küçük ama önemli bir azalma oldu. Eğer bu, daha önceden var olan korku üzerine de uygulanabilse, fobiler, uyku sırasında kolaylıkla yenilebilir.” diyerek ümitli olduğunu belirtti.

13 Ekim, Kaynak: http://www.bilim.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s