Ev Yapımı Kara Şimşek


Hayallerini Gerçekleştirenler serimizde bildiğiniz gibi insanlık tarihine ışık tutan veya buluşlarıyla belleklere kazınan isimleri tanıtıyoruz. Bu defa sizlere, tarihe geçmiş önemli bir mucit veya bilim adamını değil, günümüzde yaşayan ve kendi hayalinin peşinden koşan birini ve ortaya çıkardığı eseri tanıtmak istedik.

1980’lerde hayatımıza giren pek çok televizyon dizisinden biri olan ‘Kara Şimşek’ yayınlandığı dönemden beri pek çoğumuzu etkilemeyi sürdürüyor. Öyle etkili ki günümüzde bile diziden esinlenerek araç tasarlayanlar var. Amerikalı mucit Chris Palmer’da bu kişilere en yeni örnek olarak karşımızda duruyor.

Chris Palmer, diğer Kara Şimşek hayranlarından farklı olarak koleksiyon toplamak gibi bir tercih yapmayıp, farklı bir yola gitmeyi tercih etti. 1991 model bir Pontiac Trans Am GTA alarak, kendi tasarlayacağı bir otomobil hayali kuran Palmer, dizide KITT olarak isimlendirilen aracın öncelikle dış görünüşünü kendi aracına uyarlamış ve ardından iç kısımdaki göstergelerin hazırlanmasına başlamış. Ev yapımı KITT olarak adlandırdığı aracın göstergeleri ve panel düğmeleri de tıpkı orijinal araç temel alınarak tasarlanmış.

Sıradışı direksiyonu, monitörleri, gösterge panelleri ve dış kaplamasındaki ışıklarıyla araç, bizi 1980’li yıllara götürüp, nostalji yaptırıyor. Masraflı da olsa, hayal ettiği şeyi gerçekleştirdiği için mutlu olan Palmer’a ve diğer mucitlere hayallerine ulaşmalarını diliyoruz.

8 Eylül, Kaynak: http://www.youtube.com & http://www.bilim.org 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s