Dayanıklı Ağlar


orumcekagi

Hepimizin evinde zaman zaman gördüğümüz örümcek ağının yapısını hiç merak ettiniz mi? http://www.acikbilim.com sitesi de bu ilgi çekici konuya ilişkin güzel bir yazı ile merak edilenleri yanıtlıyor.

Örümcek, ihtiyacına göre değişik esneklik ve mukavemete sahip ağlar üretebilir. Tek yapması gereken tek şey vücudundaki farklı ağ bezlerini hareket geçirmek olarak söylenebilir. Ağlar değişik oranlarda sert protein kristalleri ve yumuşak protein demetleri de içerirler.

Ağ yapısı içinde çevresel ve ışınsal olarak adlandırılan iki tür tel bulunur. Işınsal teller daha sert ve daha az esnek yapısıyla, daha sert proteinlere sahiptir. Çevresel teller ise darbe ve sarsıntılara direnebilmek için yumuşak proteinlere ve daha esnek bir yapıya sahiptir.  

Bu etkileyici yapı bilim adamlarını da etkilemiş durumda. Bilim adamları yapay olarak örümcek ağı üretimini sağlamış olsalar da bu ağlar şu anda istenilen dayanıklılık oranına ulaşamamış düzeyde. Ancak henüz yolun başında olunan bu süreçte istenen başarı sağlanırsa özellikle çelik halat kullanımı yerini sentetik örümcek ağına bırakabilir. Örümcek ağlarına merakınız varsa buradan yazının detayına ulaşabilirsiniz.

25 Ağustos, Kaynak: http://www.acikbilim.com

Fotoğraf Kaynağı: http://www.acikbilim.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s