Güneş’ten Mahrum


tellus_1236_75_large

2000’li yılların sıradan ve kanıksanmış teknoloji çağında hayatımız; elektrik, petrol ve Güneş’in yönlendirmesiyle sürüyor. Neredeyse her alanda hakim olan bu faktörlerden Güneş ve onun değerli ışığı, insanlığın tüm acil ve hayati ihtiyaçlarını gidermesini sağlıyor.

Kentlerimiz, gündüz adeta hiç durmayan bir motor gibi çalışırken, her kent aynı fırsatı kullanamıyor. Bu kentlerden Norveç’te bulunan Rjukan tam tersi bir problem ile karşı karşıya çünkü hiç güneş ışığı alamıyor. Şehir, vadinin aşağılarında yer aldığından dolayı yılın beş ayı güneş ışığı şehre direkt olarak erişemiyor. Bu sorunun çözümü için,  şehir civarındaki dağların kenarlarına üç büyük ayna yerleştirilmesi amacıyla 835.000$ harcanacak.

Heliostat olarak bilinen gündüşürücü denilen aynalar, ışık ışınlarını toplayarak şehri aydınlatacak. Sistemde bulunan Güneş enerjili bir sensör, güneşin yolunu izliyecek ve şehir böylelikle doğal ışıkla aydınlatılmış olacak. Aynalar yerleştirilmiş durumda ve ilk denemeler Eylül’de başlayacak.

Güneş; bize hayatı ve uygarlığı ilerletme konusunda yardımcı oluyor. Bazen de böyle olağan dışı durumlarda insan zekası devreye giriyor ve Güneş ışığından mahrum kalmanın önüne geçilebiliyor.

14 Ağustos, Kaynak: http://www.bilim.org

Fotoğraf Kaynağı: newsfeed.time.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s